Preskočit na obsah

Elona Muska odmení 100 miliónmi USD autorov najlepších technológií pre zachytenie uhlíka

11.02 2021, TASR

Los Angeles, 10. februára - XPRIZE, svetový líder v organizácii motivačných súťaží s cieľom riešiť veľké výzvy ľudstva, ohlásil, že na výhercu súťaže XPRIZE o najlepšie technológie pre zachytenie uhlíka čaká celkom 100 miliónov USD. Súťaž je sponzorovaná Elonom Muskom a nadáciou Musk Foundation.

Táto štvorročná globálna súťaž pozýva inovátorov a tímy z celého sveta, aby vytvorili a predviedli riešenia, ktoré dokážu odstrániť oxid uhličitý priamo z atmosféry alebo oceánov a trvalo ho ukladať ekologicky neškodným spôsobom. Pre víťazstvo v súťaži musia tímy predložiť dôsledný a overený zmenšený model svojho riešenia, ktorý dokáže odstraňovať 1 tonu CO2 denne. Ďalej musí porote dokázať, že ich riešenie možno ekonomicky škálovať na giga tonové úrovne. Cieľom tejto XPRIZE je inšpirovať efektívne riešenie a pomôcť s ich škálovaním, aby do roku 2050 bol dosiahnutý spoločný cieľ odstraňovať 10 giga ton uhlíka ročne, čo bude mať zásadný vplyv na úspech v boji s klimatickými zmenami a obnovovanie uhlíkovej rovnováhy Zeme.

,,Chceme dosiahnuť niečo, čo skutočne má zmysel  uhlíkovú negativitu, nie neutralitu. Konečným cieľom je škálovateľná extrakcia uhlíka, ktorá sa meria na základe plne uvažovanej ceny za tonu zahŕňajúc dopad na životné prostredie. Toto nie je teoretická súťaž; chceme tímy, ktoré budú vyvíjať skutočné systémy s reálnym dopadom, ktoré zároveň bude možné škálovať na úroveň giga ton, nech to stojí, čo to stojí. Čas hrá v tomto ohľade zásadnú úlohu," uviedol Elon Musk, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX.

,,Vyzývame inžinierov, vedcov a podnikateľov, aby vytvorili a predviedli fungujúce systémy pre zachytávanie uhlíka," vyhlásil Peter H. Diamandis, zakladateľ a výkonný predseda XPRIZE. ,,Autori systémov, ktorí v čiastkovom meradle spoľahlivo preukážu svoju schopnosť zachytávať jednu tonu uhlíka denne, nám potom predvedú, ako možno tieto systémy (nákladovo efektívne) škálovať, aby mohli byť masívne škálované na dosiahnutie giga tonových hodnôt. Cieľom tejto súťaže je inšpirovať podnikateľov a inžinierov k vytvoreniu riešenia na odstraňovanie oxidu uhličitého, ktoré bolo doteraz len teoretizovaním. Chceme byť svedkami ich uvedenia do praxe, testovania a schválenia. Dúfame, že táto XPRIZE aktivuje verejný a súkromný sektor k zapojeniu rovnakým spôsobom, akým 10 milionová Ansari XPRIZE zaktivizovala komerčný vesmírny letecký priemysel."

Aby ľudstvo dosiahlo ciele Parížskej dohody, ktorým je obmedzenie nárastu teploty Zeme na hodnoty, ktoré nebudú presahovať pred-industriálne teploty o viac ako 1,5 °C alebo dokonca 2 °C, potrebujeme odvážnu radikálnu technologickú inováciu a škálovanie, ktoré bude viac než len obmedzovať emisie CO2, ale dokonca odstraňovať už existujúce CO2 v ovzduší a v oceánoch. Ak by však ľudstvo nasledovalo existujúce vzorce, mohla by sa priemerná globálna teplota do roku 2100 zvýšiť o 6 °C.

Úplné znenie pravidiel a podmienok súťaže bude predstavené 22. apríla 2021, teda na Deň Zeme. V ten istý deň sa tiež otvorí registrácia pre tímy. Súťaž bude trvať celé 4 roky až do Dňa Zeme 2025.

Hlavné ceny súťaže v celkovej výške 100 miliónov USD budú rozdelené nasledujúcim spôsobom:

Po 18 mesiacoch, podľa uváženia poroty, bude 15 najlepších vybraných tímov odmenených 1 miliónom dolárov. Ocenenie za čiastkové úspechy umožní tímom získať prostriedky na ich prevádzkový rozpočet, ktoré umožní škálovať systémy na úroveň potrebnú pre získanie ceny.

Paralelne s tým bude zúčastneným študentským tímom rozdelených celkom 25 študentských štipendií vo výške 200 000 USD.

Zvyšných 80 mil. USD v cenách bude rozdelených takto: 

  • Víťaz hlavnej ceny (1. miesto): 50 mil. USD
  • 2. miesto: 20 mil. USD
  • 3. miesto: 10 mil. USD

Tímy môžu prispievať prírodnými, inžinierskymi, ako aj hybridnými riešeniami. Porota súťaže vyhodnotí tímy na základe štyroch základných kritérií:

  1. Fungujúci prototyp pre odstraňovanie uhlíka schopný extrahovať minimálne jednu tonu CO2 denne, ktorého funkčnosť možno dôkladne preveriť. 
  2. Schopnosť tímu demonštrovať pred porotou ekonomickú škálovateľnosť riešenia k dosiahnutiu giga tonových hodnôt.
  3. Hlavnou metrikou tejto súťaže je plne uvažovaná cena za tonu vrátane všetkých ďalších premenných, z ktorých bude profitovať životné prostredie; stálosť; všetky produkty s pridanou hodnotou.
  4. Hlavným kritériom je doba, počas ktorej možno extrahovaný uhlík uchovávať. Cieľová najkratšia doba, po ktorú má byť uhlík ukladaný, je 100 rokov.

,,Meniaca sa klíma Zeme je zásadnou hrozbou pre ľudstvo. Ale nie je príliš neskoro, ak TERAZ zakročíme. Ľudská predstavivosť a kreativita môžu vytvoriť jasnejšiu a udržateľnejšiu budúcnosť tejto planéty, ktorej hovoríme domov," vyhlásil Anousheh Ansari, generálny riaditeľ spoločnosti XPRIZE. „Vďaka partnerstvu s Elonom a jeho nadáciou Musk Foundation predstavíme cez crowdsourcing nákladovo efektívne riešenia, ktoré v reálnom svete budú môcť byť masívne škálované."

Účasťou v súťaži XPRIZE o najlepšiu technológiu na zachytávanie uhlíka majú tímy jedinečnú príležitosť zapísať sa do histórie a stať sa, vďaka vytváraniu lepšej budúcnosti pre svet, našimi hrdinami v boji s klimatickými zmenami.

,,Očakávame obrovské množstvo registrácií a participáciu rozmanitých tímov z celého sveta. Krása súťaže XPRIZE spočíva v rôznorodosti prístupov jednotlivých tímov. Takéto množstvo variácií poskytuje nádej na úspech, pretože existuje mnoho spôsobov, ako zachytávať CO2 z ovzdušia a našich oceánov. Očakávame príspevky, akými budú napríklad návrhy technológií pre priame zachytenie vzduchu, mineralizácia a zrýchlenie zvetrávania, prírodné riešenia založené na rastlinách a stromoch alebo riešenia zameriavajúce svoju pozornosť na oceán. Chceme, aby nám bolo predložené čo najviac takých perspektívnych systémov, aby sme mohli svetu pomôcť čo najskôr nasadením tých najlepších z nich."

Najnovšie informácie o súťaži a dôležité dáta nájdete na webových stránkach XPRIZE. XPRIZE.org/prizes/elonmusk.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Inovácie