Preskočit na obsah

OSN: Potravinová kríza v južnej Afrike ohrozuje rekordných 45 miliónov ľudí

11.11 2019, TASR

Kapské Mesto, 31. októbra - Rekordných 45 miliónov ľudí v oblasti južnej Afriky bude počas nasledujúcich šiestich mesiacov čeliť vážnemu nedostatku potravín, pričom zhruba štvrtina z nich momentálne zažíva suchom spôsobenú ,,krízovú" potravinovú neistotu, varovali vo štvrtok tri úrady spadajúce pod Organizáciu Spojených národov (OSN).


Juhoafrické rozvojové spoločenstvo (SADC), do ktorého patrí 16 štátov (Angola, Botswana, Juhoafrická republika, Komory, Konžská demokratická republika, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Maurícius, Mozambik, Namíbia, Seychelly, Swazijsko, Tanzánia, Zambia, Zimbabwe) je v zovretí krutého sucha. Klimatické zmeny spôsobujú spúšť v chudobných krajinách zápasiacich s prírodnými katastrofami ako cyklón Idai, ktorý v tomto roku zdevastoval región a pripravil o život vyše 1300 ľudí.

,,Počas vegetačného obdobia panuje v centrálnych a západných oblastiach najhoršie sucho za uplynulých 35 rokov. Musíme naplniť núdzové potravinové a výživové potreby miliónov ľudí, ale takisto investovať do odolnosti tých, ktorých ohrozujú čoraz častejšie a intenzívnejšie suchá, záplavy a búrky," uviedla regionálna riaditeľka Svetového potravinového programu (WFP) pre južnú Afriku Margaret Maluová.

WFP spolu s Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Medzinárodným fondom pre rozvoj poľnohospodárstva (IFAD) vyzvali na bezodkladnú finančnú pomoc pri zmierňovaní následkov klimatických zmien v Afrike.

Teploty v južnej Afrike podľa Medzivládnej komisie pre zmenu klímy (IPCC) stúpajú dvojnásobne rýchlejším tempom než je celosvetový priemer. Tento región zároveň zahŕňa šesť z deviatich afrických krajín, ktoré budú podľa prognóz v nasledujúcich rokoch najviac postihnuté nepriaznivým počasím - Konžskú demokratickú republiku, Malawi, Mozambik, Tanzániu, Zambiu a Zimbabwe.

 

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP