OSN: Parížska klimatická dohoda vstúpi do platnosti o 30 dní

06.10 2016, TASR

Parížska dohoda o zmene klímy nadobudne platnosť o 30 dní, 4. novembra, keďže počet krajín, ktoré ju ratifikovali, prekročil stanovenú hranicu, oznámila dnes Organizácia Spojených národov.


Hovorca OSN Farhan Haq povedal, že Európska únia, Kanada a Nepál by mali odovzdať doklady o svojej ratifikácii dohody počas dnešného dňa, informovala tlačová agentúra AP. Dohoda vstúpi do platnosti 30 dní po tom, ako ju ratifikuje 55 krajín zodpovedajúcich za najmenej 55 percent celosvetových emisií. Do utorka dohodu ratifikovalo 62 krajín, ktorých podiel na emisiách však predstavoval len 52 percent.

Po pripojení sa Nepálu, Kanady a siedmich štátov EÚ, ktoré ju doteraz ratifikovali, zastupujú už vyše 55 percent všetkých emisií.

,,Pre generálneho tajomníka OSN je veľkým povzbudením obrovská pozitívna podpora zo strany širokej koalície krajín od najväčších producentov znečistenia až po malé ostrovné rozvíjajúce sa štáty, aby parížska dohoda vstúpila do života čo možno najskôr," povedal Haq.

Dohoda zaväzuje bohaté aj chudobné krajiny konať v záujme obmedzenia nárastu globálnych teplôt, ktoré topia ľadovce, zvyšujú hladiny morí a menia charakter počasia. Vyžaduje od vlád, aby predložili národné plány na zníženie emisií s cieľom obmedziť nárast globálnej teploty na menej ako dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím.

V medzinárodnom spoločenstve sa zintenzívňovalo úsilie o to, aby dohoda vstúpila do platnosti do ďalšej klimatickej konferencie OSN, ktorá sa začne 7. novembra v marockom Marrákeši.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Dokumenty Klimatická zmena