OSN odštartovala ďalšie kolo klimatických rozhovorov

27.09 2009, TASR

OSN odštartovala ďalšie kolo klimatických rozhovorov

Bangkok 28. septembra (TASR) Dvojtýždňová konferencia OSN o zmenách klímy sa dnes začala v Bangkoku. Ide o predposledné prípravné stretnutie pred kľúčovým decembrovým summitom v Kodani, ktorého výsledkom má byť nová globálna klimatická dohoda.

Na konferencii v thajskej metropole sa zúčastňuje vyše 4 000 delegátov a pozorovateľov zo 180 krajín sveta. Ich hlavnou úlohou bude dospieť ku skráteniu návrhu dohody zo súčasných 280 na menej ako 40 strán a prekonať rozpory medzi bohatými a chudobnými krajinami, ktoré ohrozujú úspech blížiaceho sa decembrového summitu.

Podujatie odštartovali výzvy upozorňujúce na to, že do kodanskej schôdzky už nezostáva veľa času. ,,Čas nás nielenže tlačí, ale už takmer vypršal," varoval účastníkov Yvo de Boer, výkonný tajomník Rámcovej konvencie OSN o klimatických zmenách (UNFCCC).

Keďže nejde o schôdzku na úrovni ministrov, pozorovatelia neočakávajú, že by v Bangkoku došlo k prijatiu dôležitých rozhodnutí v citlivých otázkach týkajúcich sa záväzkov redukcie emisií alebo poskytnutia financií na boj proti zmenám klímy pre rozvojový svet.

V Kodani sa má medzinárodné spoločenstvo zhodnúť na novej globálnej dohode o redukcii skleníkových plynov, ktorá má nahradiť Kjótsky protokol z roku 1997. Prípravné rokovania smerujúce k dohode však postupujú nedostatočným tempom.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky