OSN: Klimatické zmeny vážne zasiahnu poľnohospodárstvo

30.09 2009, TASR

OSN: Klimatické zmeny vážne zasiahnu poľnohospodárstvo

Rím 30. septembra (TASR) Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) dnes varovala, že klimatické zmeny vážne ovplyvnia poľnohospodárstvo a najviac zasiahnu rozvojové krajiny. Podľa správy to povedie k neistote pri produkcii potravín a ich vyšším cenám.

Organizácia sídliaca v Ríme uviedla, že klimatické zmeny budú spôsobovať mierne zvyšovanie cien potravín do roku 2050. Neskôr ceny porastú výraznejšie v súlade s ďalším zvyšovaním teplôt ovzdušia.

FAO odhaduje, že rozvojové krajiny môžu do polovice storočia zaznamenať pokles potenciálnej poľnohospodárskej produktivity v rozmedzí od 9 do 21 percent. Pre mnohé africké štáty by to mohlo znamenať zvýšenú odkázanosť na dovoz potravín.

Správa FAO dodáva, že adaptačné opatrenia budú nákladné, avšak nevyhnutné pre zaistenie prístupu k potravinám a pre zníženie chudoby.

Zdroj: AP

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky