OSN: Emisie CO2 je do roku 2030 je potrebné znížiť o 7,6 %

27.11 2019, TASR

Paríž, 26. novembra - Organizácia Spojených národov v utorok uviedla, že svet musí v období do roku 2030 každoročne znížiť emisie skleníkových plynov o 7,6 percenta, inak premešká príležitosť zabrániť ničivej klimatickej zmene.


Vyplýva to zo správy Programu OSN pre životné prostredie (UNEP), píše agentúra AFP. Na základe dohody podpísanej v roku 2015 v Paríži sa signatárske krajiny snažia, aby sa súčasná globálna teplota už nezvýšila viac než o 1,5 stupňa Celzia nad teplotné hodnoty spred obdobia priemyselnej revolúcie. Tá bola približne v rokoch 1750 - 1850.

UNEP vo svojej správe takisto uvádza, že ak sa celosvetovo okamžite a prudko nezníži využívanie fosílnych palív, nebude možné ciele vyplývajúce z parížskej dohody dosiahnuť.

Svetová meteorologická organizácia (WMO) v pondelok zverejnila správu, ktorá sa zakladá na meraní a zhromažďovaní údajov z 53 krajín sveta.

Množstvo emisií CO2 každoročne narastá a správa WMO upozorňuje, že aj napriek všetkým záväzkom vyplývajúcim z parížskej dohody ,,niet náznaku spomalenia, a už vôbec nie poklesu koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére".

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena