Preskočit na obsah
X Vážení používatelia Enviroportálu,
dovoľujeme si Vás upozorniť, že z dôvodu technickej údržby webového portálu budú jeho služby 1. 12. po 21:00 hodine dočasne nefunkčné. Za porozumenie ďakujeme. Tím Enviroportálu

Ornitológovia zaznamenali najvyšší počet hniezdení a vyletených mláďat plamienky

16.11 2023, TASR

Bratislava 15. novembra – Ornitológovia tento rok zaznamenali najvyšší počet hniezdení a vyletených mláďat sovy plamienky driemavej. Dokopy 11 párov vychovalo 87 mláďat. Rekordérmi boli dva páry z okresu Šaľa a Sobrance. Prvý z nich vychoval počas dvoch hniezdení spolu 15 mláďat, druhý 16. Informoval Kristián Bacsa z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS). 

Plamienka patrí medzi druhy, ktorej veľkosť populácie na Slovensku od minulého storočia kontinuálne klesá. ,,Kedysi na Slovensku hniezdili stovky párov a bola zastúpená od nížin až po kotliny v severných oblastiach. Na prelome milénií sa ale dostala na pokraj vyhynutia," povedal Bacsa.

Odborníci vďaka podpore Nadácie Západoslovenskej energetiky v spolupráci s poľnohospodármi osádzajú na vhodných lokalitách ,,plamienkovníky". Ide o búdky pre plamienky, ktoré majú priemer takmer ako búda pre psa, opisuje Tomáš Veselovský z RPS. Tvrdí, že veľkosť búdky plamienka využije, pretože dokáže hniezdiť aj dvakrát za rok. Ak má dostatok potravy, môže mať šesť až desať mláďat.

Okrem toho ornitológovia prevracajú vertikálne naukladané staré rúry v areáloch poľnohospodárskych družstiev. ,,Napohľad nevinná záležitosť je pre vtáky životu nebezpečná. Keď do takejto stojacej rúry vletí plamienka, nevie vyletieť kolmo hore a po kovových stenách sa nedokáže vyšplhať. Ak sa nestane zázrak, tak uhynie hladom," priblížil Veselovský.

Pokračuje, že nebezpečenstvom pre plamienky je aj cestná doprava. Plamienky v noci často lovia hlodavce v pásoch vegetácie popri cestách alebo posedávajú na stĺpikoch označujúcich krajnicu. Pri zníženej opatrnosti ich podľa Veselovského ľahko zrazí auto.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody