Preskočit na obsah

Ornitológovia našli tri mŕtve haje, boli pravdepodobne otrávené

30.03 2022, TASR

Bratislava 29. marca – Ornitológovia našli tri mŕtve haje červené. Vzácne dravce sa pravdepodobne otrávili nastraženou návnadou v oblasti Záhoria. Prípad rieši polícia.

Informoval  o tomTomáš Veselovský z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Odborníci prosia ľudí o zvýšenie opatrnosti počas prechádzok v prírode. S prípadmi vtáčej kriminality sa odborníci stretávajú počas celého roku. ,,Z dlhodobých štatistík, ktoré si vedie organizácia Ochrana dravcov na Slovensku, vieme, že najrizikovejším obdobím v roku je jar, hlavne mesiace marec a apríl. Rôzne skupiny ľudí vidia v dravých vtákoch ohrozenie svojich záujmov, a preto im úmyselne ubližujú," vysvetlil Veselovský.

Ochranári v spolupráci s políciou preto častejšie vykonávajú preventívne kontroly v rizikových územiach na celom Slovensku. Veselovský približuje, že počas nich sa zameriavajú na územia, kde v minulosti zaznamenali prípady vtáčej kriminality, prípadne kde majú indície o jej páchaní. V teréne im pomáhajú špeciálne vycvičené policajné psy určené na vyhľadávanie vysokorizikových chemických látok, ktoré páchatelia používajú pri výrobe otráv.

Otrávené návnady ohrozujú podľa Veselovského každého, kto by potenciálne mohol prísť s nimi do kontaktu. ,,Osobitne by si mali dávať pozor psičkári. Najčastejšie používané jedy sa do tela vstrebávajú viacerými cestami, napríklad aj cez pokožku, ak sa majiteľ bude snažiť pomôcť svojmu psovi, ktorý prehltol otrávenú návnadu," upozorňuje.

Veselovský apeluje na ľudí, aby nemanipulovali s mŕtvym vtákom. Môžu ho odfotiť a poznačiť si súradnice. V prípade nájdenia viacerých uhynutých chránených živočíchov alebo rôznych mäsových návnad odporúča oznámiť to polícii na telefónnom čísle 158.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna kriminalita Ochrana prírody