Preskočit na obsah

Organizácie žiadajú doplniť Plán obnovy a odolnosti SR, MŽP oceňuje ich záujem

14.01 2021, TASR

Bratislava, 13. januára - Mimovládne organizácie žiadajú doplniť Plán obnovy a odolnosti Slovenska. Chcú opatrenia súvisiace s adaptáciou krajiny na zmenu klímy, podporou biodiverzity, udržateľnou energetikou a so zlepšením podmienok pre cyklodopravu. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR oceňuje ich záujem.

Plán obnovy sa zameriava na päť oblastí, v rámci ktorých sa rozdelí šesť miliárd eur. Ide o zelenšie a čistejšie Slovensko, zdravý život, efektívny štát a digitalizácia, lepšie vzdelanie a konkurencieschopné a inovatívne Slovensko. Kapitola s najväčším objemom prostriedkov sa týka reformy a podpory obnoviteľných zdrojov energie, zelenej obnovy budov, modernizácie železníc či dekarbonizácie priemyslu a alternatívnych palív, priblížil odbor komunikácie ministerstva životného prostredia.

Envirorezort momentálne komunikuje s viacerými európskymi predstaviteľmi. Jeho ambíciou je doplniť opatrenia súvisiace s adaptáciou na zmenu klímy, podporou biodiverzity, udržateľnou energetikou a so zlepšením podmienok pre nemotorovú dopravu.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) pripomína, že ochrana biodiverzity patrí medzi priority rezortu. „Je to pre všetky krajiny sveta a celé ľudstvo veľká sociálna a ekonomická výzva, ktorá si bude vyžadovať hlbokú zmenu myslenia a odklon od konzumu a dlhodobo neudržateľných spotrebiteľských návykov," povedal minister. Doplnil, že pre zachovanie biodiverzity treba presadzovať ambicióznejšie ciele.

Plán obnovy zostavilo ministerstvo na základe požiadaviek Európskej únie zameraných na priame a efektívne opatrenia na zníženie emisií. „Až tesne predtým, než bol plán finalizovaný, padlo explicitné rozhodnutie, podľa ktorého musia byť jeho súčasťou aj opatrenia na podporu biodiverzity a adaptácie na zmenu klímy," uviedol štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča.

Mimovládne organizácie požadujú, aby sa do plánu obnovy doplnili v rámci priority Zelené Slovensko tematické okruhy odolná a zelená krajina a rozvoj cyklistickej dopravy. Okruh obnoviteľné zdroje a energetické siete navrhujú výrazne finančne posilniť. Enviroorganizácie sú znepokojené, akým spôsobom bola do prípravy zapojená verejnosť, mimovládne organizácie a samosprávy.

Ministerstvo životného prostredia deklarovalo, že je pripravené viesť konštruktívny dialóg aj so zástupcami odbornej verejnosti.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Doprava Energetika Klimatická zmena Ochrana prírody Rezort MŽP SR