Preskočit na obsah

Na viacerých miestach SR je zlá kvalita ovzdušia

25.11 2020, TASR

Bratislava, 24. novembra – Zlá kvalita ovzdušia je v utorok na viacerých miestach na Slovensku. Informuje o tom portál ministerstva životného prostredia dnesdycham.sk. V Jelšave a Žarnovici boli podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu v pondelok (23. 11.) namerané mimoriadne vysoké koncentrácie prachových častíc.

Zlú kvalitu ovzdušia hlási monitorovacia stanica na webovej stránke v Humennom, na Štefánikovej ulici v Košiciach, Prešove, Krompachoch, Jelšave, Ružomberku, Martine, Trenčíne, Prievidzi. Taktiež aj monitorovacia stanica Zelená v Banskej Bystrici, Nitre, Trnave a na Trnavskom mýte v Bratislave.

V niektorých mestách sú tak vo vzduchu aj malé prachové častice, ktoré na seba viažu vodu, a preto vidieť hustú hmlu, uvádza na sociálnej sieti IEP. Malé častice nedokáže telo človeka pri dýchaní odfiltrovať a preto pľúcnym tkanivom prenikajú ďalej. ,,Dlhodobé vystavenie takémuto znečisteniu potom spôsobuje nielen choroby dýchacej sústavy, ale keďže tieto čiastočky sa dostanú aj do krvi a do celého tela, sú zodpovedné aj za kardiovaskulárne ochorenia," približuje inštitút.

Analytici z IEP preto v čase zlej kvality ovzdušia neodporúčajú cvičiť vonku, malým deťom a starým ľuďom ani vychádzať von a vetrať len minimálne.

,,Z dlhodobého hľadiska však najviac pomôže len zlepšenie kvality ovzdušia, preto musí priemysel zavádzať ešte čistejšie technológie a podporiť to musí aj vláda," upozorňuje IEP. Zároveň poukazuje na to, že najväčším zdrojom malých prachových častíc je domáce vykurovanie. Vykurovať by sa malo efektívne a staré kotly by sa mali vymeniť za čistejšie. Rovnako ovzdušiu môže podľa IEP pomôcť aj doprava, ako napríklad presun pešo, na bicykli či MHD.

 

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ovzdušie Priemysel Zdravie a ŽP