Preskočit na obsah

Odpadový informačný systém sa testuje,elektronicky odpad ohlásilo 37 spoločností

06.05 2019, TASR

Bratislava, 4. mája - V informačnom systéme odpadového hospodárstva (ISOH) už sú spustené niektoré funkcie, napríklad elektronické ohlasovanie niektorých prúdov odpadov alebo zápis do registra výrobcov.


Pre TASR to uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák s tým, že odpady za rok 2018 nahlásilo elektronicky 37 spoločností. ,,Za mesiace január a február bolo vytvorených 54 prístupov do informačného systému, z toho bolo 9 prístupov vytvorených pre organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV). Celkovo bolo elektronicky podaných 37 ohlásení. Vzhľadom k tomu, že tento rok MŽP SR poskytlo elektronické podávanie ako možnosť, nie ako povinnosť, považujeme za úspech každé jedno podané ohlásenie elektronicky," priblížil Ferenčák. Od apríla je tiež na portáli slovensko.sk možné vykonať zápis do registra výrobcov vyhradeného výrobku aj elektronicky.

Rezort má v pláne plnú verziu systému nasadiť do ostrej prevádzky v novembri 2020. ,,Do tohto dátumu budú postupne pridávané rozšírenia systému," avizoval hovorca. Nový systém má stáť 12,7 milióna eur bez DPH. MŽP verí, že sa ním odstráni problém neodsledovateľnosti toku odpadov.

Viesť a uchovávať priebežnú evidenciu o druhoch a množstve odpadov, ich zhodnotení a zneškodnení a následne ohlasovať údaje z evidencie príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva je podľa platnej legislatívy povinný každý držiteľ odpadu.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Informačné a monitorovacie systémy Odpady