Preskočit na obsah

Ochranári žiadajú pre mutáciu koronavírusu zatvoriť kožušinovú farmu pri Martine

06.11 2020, TASR

Bratislava, 5. novembra - Ochranári žiadajú ministerstvo pôdohospodárstva a Štátnu potravinovú a veterinárnu správu (ŠVPS), aby zatvorili kožušinovú farmu v obci Príbovce v okrese Martin. Dôvodom je objavenie novej mutácie koronavírusu na kožušinových farmách v Dánsku, ktoré nakazili stovky ľudí. TASR o tom informoval predseda združenia Humánny pokrok Martin Smrek.

Na Slovensku norky chová posledná farma v Príbovciach s kapacitou takmer 5000 zvierat. ,,Tá sa vzhľadom na závažnú epidemiologickú situáciu na severnom Slovensku môže ľahko stať novým epicentrom šírenia ďalšej novej mutácie koronavírusu," skonštatoval Smrek.

Slovenské ochranárske organizácie Humánny pokrok, Sloboda zvierat a Zvierací ombudsman požadujú, aby agrorezort a ŠVPS konali bezodkladne a urobili nevyhnutné kroky na ochranu obyvateľov. ,,Príklad z Dánska nám ukazuje, ako rýchlo sa situácia dokáže kompletne vymknúť spod kontroly. Preto ich vyzývame, aby farmu okamžite zatvorili a zneškodnili túto zbytočnú pandemickú hrozbu," uviedol Smrek.

Silvia Čaňová zo Slobody zvierat poznamenala, že veľkochovy, ktoré chrlia produkty na ľudskú spotrebu, sú nielen kruté k zvieratám, ale aj nebezpečné pre ľudí a planétu.

Dánsko od júna eviduje výskyt koronavírusu nového typu na mnohých farmách s norkami, hlavne na severe regiónu Jutland a na západe krajiny. V tejto oblasti bolo zistených aj 12 prípadov prenosu mutovaného vírusu na človeka. Zlikvidované majú byť všetky norky chované v Dánsku. Polícia odhadla, že zlikvidovať bude treba 15 až 17 miliónov noriek chovaných na 1080 farmách.

Súvisici článok: MPRV: Kožušinová farma v Príbovciach je pod prísnou veterinárnou kontrolou

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Koronavírus Zdravie a ŽP