Ochranári pripravili návrhy,ktoré by nemali chýbať v programovom vyhlásení vlády

25.03 2020, TASR

Bratislava, 24. marca - Slovenský ochranársky snem (S-O-S) poslal novej vláde návrh priorít, ktoré by nemali chýbať v programovom vyhlásení. Slovenská klimatická iniciatíva (SKI) zase vyzýva vládu na okamžité kroky na riešenie klimatickej zmeny. Ponúka jej 12 riešení.


Vo výzve S-O-S spomína mechanizmus nadrezortnej spolupráce, včasnú dostupnosť dát, reformu štátnej správy a jasne zadefinovaný princíp v nastavovaní, čerpaní a implementácii eurofondov a verejných politík.

Ochranári sa vo výzve zameriavajú aj na adaptáciu na zmenu klímy, nízkouhlíkové hospodárstvo a energetiku, zastavenie poklesu biodiverzity, pôdohospodárstvo a ochranu vôd, zníženie znečistenia ovzdušia, prevenciu vzniku a recykláciu odpadov či rozvoj udržateľnej nízkoemisnej mobility.

SKI pripravila 12 krokov, ktoré majú pomôcť v boji proti klimatickej zmene. Vláda ich podľa SKI môže urobiť už počas prvých týždňov a nemusí to mať ani zásadný vplyv na štátny rozpočet.

Opatrenia, ktoré ponúka SKI, sa týkajú odstránenia prekážok pre rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, sfunkčnenie podporných mechanizmov na znižovanie energetickej náročnosti budov, dopracovanie strategických plánov na dosiahnutie uhlíkovej neutrality v roku 2050 a reálne riešenie problému energetickej chudoby.

Ochranári z S-O-S deklarujú, že sú spolu s environmentálnymi organizáciami a nezávislými odborníkmi pripravení byť nápomocní novej vláde.

Viac informácií: Výzva Slovenského ochranárskeho snemu novej vláde SR

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mimovládne organizácie Rezort MŽP SR