Ochranári pri príležitosti Dňa biodiverzity upozorňujú na úbytok dravcov

22.05 2018, TASR

Bratislava, 22. mája - Úbytok chránených druhov v dôsledku pytliactva alebo iných nelegálnych aktivít sa netýka len nosorožcov v Afrike alebo tigrov v Indii. Otravy dravcov ohrozujú aj vzácne druhy na Slovensku. Pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity (22. 5.) na to upozorňuje občianske združenie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).


,,Nepovolená činnosť ľudí sa stala limitujúcim faktorom priaznivého stavu populácií orla kráľovského, sokola rároha, haje červenej, orliaka morského a v minulosti aj sokola sťahovavého," vysvetľuje Zuzana Guziová z RPS. Tieto druhy u nás podľa nej prežívajú len vďaka intenzívnemu stráženiu hniezd a podpore ich hniezdnych a potravných možností.

RPS od začiatku roku 2017 eviduje 105 obetí takzvanej vtáčej kriminality, ktorých úhrnná spoločenská hodnota dosahuje 220.770 eur. ,,A pritom sa dozvieme len o zlomku z celkového počtu prípadov," konštatuje Lucia Deutschová z RPS. Domnieva sa, že nejde o náhodné trestné činy, ale činnosť jednotlivcov alebo skupín, ktoré majú na nelegálne aktivity motív, prostriedky a vybavenie.

Napomôcť pri odhaľovaní a riešení prípadov teraz môže aj verejnosť. ,,Prostredníctvom mobilnej aplikácie BirdCrime, ktorá je bezplatne k dispozícii pre operačný systém Android, je možné jednoduchým spôsobom nahlásiť nález živého alebo uhynutého jedinca, ktorý mohol byť obeťou nelegálnej aktivity," približuje Guziová. Ďalšou možnosťou pomoci dravcom na Slovensku je podľa Deutschovej podpísanie petície Všetci za dravce.

Medzinárodný deň biodiverzity vyhlásila Organizácia spojených národov s cieľom zvýšiť porozumenie a uvedomenie si jej významu ako jedného zo základných predpokladov udržateľného hospodárskeho i sociálneho rozvoja. Príčiny úbytku biodiverzity sú rôzne - zmeny vo využívaní krajiny, znečistenie prostredia, neefektívne kontrolovaná výstavba a rozvoj miest.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna kriminalita Významné osobnosti, profily, medzinárodné dni