Preskočit na obsah

Ochranári chcú, aby sa vodná politika riadila najlepšími vedeckými poznatkami

16.12 2015, TASR

Celkom sedem požiadaviek pre zlepšenie situácie v ochrane vôd adresovalo 60 slovenských vedcov a odborníkov podporujúcich iniciatívu Za živé rieky vláde a ministrovi životného prostredia. Žiadajú v nich, aby sa upustilo od nekritického preferovania sivej infraštruktúry a tiež viac zelených opatrení vo vodnom hospodárstve.


Ako pre TASR uviedla Martina Paulíková zo Združenia Slatinka, dôvodom na spoločnú výzvu je zotrvávanie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR pri vodnej politike bez nadväznosti na nové, vedecké poznatky a dlhodobé zanedbávanie opatrení na ochranu vôd.

,,Nie je nám ľahostajné, že strategické dokumenty vodnej politiky Slovenska nevychádzajú zo spoľahlivého zistenia stavu vôd, ani z najlepšie dostupných poznatkov a trendov v oblasti ochrany vôd. Nie je v poriadku, že na Slovensku sa diskusia o vode zúžila iba na jej využívanie a že jej ochrana je pre štátne orgány druhoradá," uvádzajú vo výzve biológovia, hydrológovia, krajinní inžinieri a environmentalisti.

Zástupcovia niektorých ochranárskych združení dnes vo Zvolene informovali novinárov aj o aktuálnych kauzách dokumentujúcich dosahy súčasnej vodnej politiky SR na kvalitu životov ľudí v mestách a dedinách, stav vôd, prírodných spoločenstiev, miestne komunity a tiež na verejné financie.

Jaroslav Gazdík hovoril o zvyšujúcom sa počte malých vodných elektrární na Hrone, Mário Hudák o občianskych aktivitách v Bardejove, kde sa rieka za protipovodňovými bariérami úplne zmenila, Andrej Somora o požiadavkách združenia Ochrana prírody Podunajska na revitalizáciu vodných tokov. O aktivitách rybárov voči pribúdajúcim a plánovaným bariéram na rieke Váh hovoril Anton Beták a o porovnaní prínosov využitia údolia rieky Slatiny s priehradou Slatinka a bez nej informovala Martina Paulíková.

Súvisiace články: MŽP SR: Diskusie majú akceptovať, že zodpovednosť za vodnú politiku nesie štát

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Legislatíva Voda