Ochranári a lesníci vypestovali sadenice pôvodných druhov drevín lužných lesov

02.11 2016, TASR

Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) v spolupráci s Národným lesníckym centrom (NLC) vypestovalo sadenice pôvodných druhov drevín lužných lesov, ktoré budú následne slúžiť na obnovu pôvodného drevinového zloženia dunajských lužných lesov.

Dreviny budú podľa BROZ vysádzané v rámci existujúcich porastov lužných lesov, po dohode s lesníkmi. ,,Genetický materiál pre tieto sadenice bol identifikovaný a zozbieraný z mimoriadne hodnotných porastov pôvodných drevín lužných lesov pracovníkmi Národného lesníckeho centra v Gabčíkove," priblížilo združenie.

Táto aktivita je podľa ochranárov unikátna a bude slúžiť na dlhodobé skvalitňovanie stavu lesných porastov lužných lesov. ,,Pôvodné druhy drevín - topole čierne, topole biele, vŕby biele, ale aj lipy, moruše, jablone, duby tvoria stabilnejšie lesné porasty ako dreviny, ktorými sú často nahrádzané v hospodárskych lesoch," tvrdí BROZ.

Pôvodné druhy drevín sú podľa združenia stabilnejšie, majú schopnosť pozitívne ovplyvňovať vodný režim v lužných lesoch a disponujú mohutnejšími korunami. ,,Takže slúžia na hniezdenie vzácnych druhov vtákov viazaných na tento biotop - orliakov morských a bocianov čiernych," priblížilo BROZ. V budúcnosti by podľa neho takáto spolupráca ochranárov a lesníkov mala byť intenzívnejšia, najmä pre potrebu skvalitňovania stavu prírodného prostredia.
TASR informovala výkonná riaditeľka BROZ Andrea Chorváthová.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody