Preskočit na obsah

Obec Drahovce vyčistí vodovod ekologickým spôsobom

21.07 2021, TASR

Drahovce, 20. júla Pilotný projekt ekologického čistenia obecného vodovodu patentovaným systémom Comprex spúšťa obec Drahovce pri Piešťanoch. Obyvatelia sa tak podľa starostu obce Miroslava Ledeckého opäť dostanú k zdravotne nezávadnej pitnej vode bez usadenín v rozvodoch. 

Projekt realizuje spoločnosť Wilseko z Košíc. „Vyčistiť dlhodobo zanedbaný obecný vodovod bolo jedným z mojich cieľov pri nástupe do funkcie. Potrebovali sme tento zámer zrealizovať nielen šetrne k starému potrubiu, ale aj ekologicky. V priebehu júla vyčistíme celé potrubie v obci v dĺžke 14 kilometrov až po vodomery domácností,“ uviedol Ledecký.

Spoločnosť spúšťa čistenie komunálnych domových rozvodov aj z dôvodu nedostatočnej starostlivosti o tieto siete po celé desaťročia. ,,Čistenie patentovanou metódou nepoužíva žiadne chemikálie ani iné prísady. Sústredíme sa na čistenie počítačom riadeným prúdom vody a vzduchu, ktoré vytvoria v potrubí rázy, a tie odlupujú nečistoty. Zároveň pracujeme s prevádzkovým tlakom potrubia. Dokážeme vypláchnuť mechanické nečistoty, biofilmy či nánosy. Spôsob šetrí nielen prírodné zdroje, ľudské zdravie, ale aj čas – denne dokážeme vyčistiť 1,5 kilometra potrubia pre pitnú úžitkovú vodu,“ vysvetlil výkonný riaditeľ Tomáš Sleziak.

Hmotnosť nečistôt v potrubí podľa jeho slov závisí od realizácie systému, od zdroja pitnej vody a iných faktorov. „Je náročné presne povedať, o aké množstvo ide, bavíme sa však o kilogramoch až stovkách kilogramov nečistôt. Najzaujímavejšie nečistoty boli doteraz usadeniny piesku a vápnika v jednom odkaľovacom potrubí, ktoré bolo zanedbané až 30 rokov,“ doplnil Sleziak. Spoločnosť doteraz realizovala prevažne priemyselné čistenia potrubí v strednej Európe ako rozvody pre Ostravské vodárny a kanalizace, rozvody na vodnom diele Gabčíkovo – Čunovo, rozvody odkaľovacej vody v jadrovej elektrárni Mochovce či rozvody v rafinérii Kralupy nad Vltavou.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP