NRSR: Vyvlastňovanie pozemkov pre sanáciu envirozáťaží príde na rad v utorok

02.02 2018, TASR

Bratislava, 1. februára - Národná rada SR bude na budúci týždeň rokovať o tom, či štát bude môcť vyvlastňovať pozemky, na ktorých sa nachádzajú environmentálne záťaže, ak ich majitelia nebudú súhlasiť s ich odstránením.

Vláda návrh vyvlastňovania odobrila a žiada parlament, aby zákon schválil v zrýchlenom režime. Poslanci sa dohodli, že návrh na skrátené legislatívne konanie prerokujú v utorok 6. februára ráno od 9.00 h. Po jeho odsúhlasení prejdú na zákon, ktorý rieši samotné vyvlastňovanie. Zrýchlený režim umožňuje prijať zákon v priebehu niekoľkých dní, normálne to trvá niekoľko týždňov. Skrátené legislatívne konanie možno použiť len za určitých podmienok.

Návrh zákona od ministra Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) reaguje aj na situáciu s plánovanou sanáciou skládky v bratislavskej Vrakuni, kde je problém pri stavebnom konaní pri troch pozemkoch. ,,Myslím si, že neexistuje väčší verejný záujem, ako je sanácia skládky nebezpečného odpadu," povedal nedávno v rozhovore pre TASR. Prípadom vrakunskej skládky argumentuje ministerstvo aj potrebu zrýchleného legislatívneho konania.

Ministerstvo chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona. Jeho súčasné znenie umožňuje len nútené obmedzenie vlastníckych práv. Ako však poukazuje envirorezort, sanácia envirozáťaže nie je dočasná činnosť, ale trvalá, keďže ide o stavebné činnosti. Nepriamo preto právnu normu novelizuje zákonom o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže. Pokiaľ legislatívnu zmenu odobrí parlament a prezident, platiť by mala od marca.

,,Inštitút vyvlastnenia má slúžiť ako nástroj zabezpečenia prechodu vlastníckeho práva v tých prípadoch, v ktorých je nevyhnutná realizácia stavebných prác a kde už nie je možná dohoda s vlastníkom záujmovej nehnuteľnosti. Využitie inštitútu vyvlastnenia podľa ustanovení geologického zákona sa bude vzťahovať výlučne na sanáciu environmentálnej záťaže a nebude ho možné uplatniť v prípadoch geologického prieskumu a súvisiacich prác," vysvetlil v materiáli envirorezort.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálne záťaže Geológia Legislatíva Rezort MŽP SR