Preskočit na obsah

NRSR: A. Zemanová chce novú kompetenciu pre Úrad verejného zdravotníctva

11.05 2017, TASR

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) by mal mať novú kompetenciu pre oblasť environmentálnych záťaží z dôvodu, že v niektorých prípadoch dochádza v dôsledku vyplavovania škodlivín k znečisteniu podzemných vôd využívaných na pitné účely.

Novú kompetenciu navrhuje cez pozmeňujúci návrh k vládnej novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia opozičná poslankyňa Anna Zemanová (SaS). ,,Vyplavované látky nie sú v zozname sledovaných chemických ukazovateľov. Je preto potrebné rozšíriť kompetenciu ÚVZ, aby mohol v konkrétnych prípadoch uložiť špecifické opatrenia," vysvetlila Zemanová v závere druhého rokovacieho dňa 17. schôdze NR SR. Podľa jej slov ide napr. o šírenie kontaminovaného mraku z vrakunskej skládky do Chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov.

,,Veľmi zlá situácia je aj na východe Slovenska, kde sa do podzemných vôd dostávajú znečisťujúce látky z bývalej prevádzky Chemko Strážske. Z uvedeného dôvodu už boli odstavené niektoré vodárenské zdroje a obmedzené užívanie Zemplínskej šíravy," upozornila Zemanová.

Poslanci budú v rokovaní pokračovať vo štvrtok 11. mája. Hneď od 09.00 h na nich čaká novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest. Právna norma má podľa ministerstva dopravy zefektívniť povoľovanie a výstavbu vybraných diaľnic a ciest. Zavádza do praxe nový právny inštitút predbežnej držby. Na základe neho bude možné na pozemkoch pod budúcimi diaľnicami uskutočňovať niektoré práce ešte pred tým, ako sa ukončí ich vyvlastňovací proces. O novele majú poslanci rokovať v zrýchlenom režime, jej účinnosť totiž ministerstvo navrhuje od 15. mája.

Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok. Ako prvý sa bude premiéra Roberta Fica (Smer-SD) pýtať opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS). ,,Pán premiér, keď ste v poslednú aprílovú nedeľu v spravodajskej televízii hodnotili Slovensko pred rokom 1989, uviedli ste okrem iného, že 'krajina bola nastavená nejako úplne inak a iné krajiny západnej Európy nám ušli do roku 1989 so mzdami, nie je možné v priebehu 20 rokov dosiahnuť to, čo oni dosiahli za 40 alebo 50 rokov'. Nasledujúci deň ste v Nitre uviedli, že nepatríte medzi ľudí, ktorí tvrdia, že 'do roku 1989 tu bola nejaká čierna diera'."

Dostál chce preto vedieť, čo bolo podľa Fica do roku 1989 tou hlavnou príčinou, ktorá bránila tomu, aby sa Slovensko rozvíjalo tak, ako sa po druhej svetovej vojne rozvíjali krajiny demokratického Západu. ,,Môžete priamo priznať to, čo ste nepriamo uviedli už v onú poslednú aprílovú nedeľu, teda že za zaostávanie Slovenska môžu štyri dekády totalitného režimu vlády jednej strany, ktorej ste boli členom?" pýta sa predsedu vlády.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálne záťaže Legislatíva