Preskočit na obsah

Nová Baňa: V minulosti odrezané rameno Hrona vrátili do pôvodného stavu

25.09 2019, TASR

Nová Baňa, 24. septembra - Neďaleko Novej Bane pripojili nedávno vodohospodári jedno z ramien Hrona späť k hlavnému vodnému toku. Rieka, ktorá sa tu kedysi kľukatila a vytvárala ramená, bola odrezaná, aby urýchlila odtok vody z krajiny.


Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis informovala, že ideový návrh navrátenia do pôvodného stavu spracovala v rámci minuloročnej súťaže Pre vodu študentka Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a získala s ním druhé miesto v celoslovenskej súťaži mladých odborníkov.

„Skúsenosti z uplynulých desaťročí, ale i poznatky vedcov ukazujú, že tieto postupy veľakrát priniesli do krajiny veľa problémov. Ramená preto ekológovia a vodohospodári opätovne pripájajú k vodnému toku. Zvyšujú tak schopnosť krajiny zadržať vodu, čo je jedno z podstatných riešení pre zníženie rizika sucha,“ uviedol Michal Jančok, bývalý zástupca starostu obce Rudno nad Hronom, ktorý nominoval situáciu do súťaže Pre vodu.

Cieľom spomínanej súťaže je prepájať mladých nadaných študentov a absolventov s tými, ktorí potrebujú riešiť reálne potreby v oblasti ochrany a efektívneho hospodárenia s vodou. Uzávierka štvrtého ročníka aktuálne prebiehajúcej súťaže Pre vodu je 30. septembra. Mladí ľudia od 18 do 30 rokov môžu súťažiť s riešením niektorej z problémových situácií nominovaných v tomto ročníku alebo môžu predložiť vlastný súťažný návrh. Ten sa musí týkať problematiky efektívneho nakladania s vodou.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Voda