Preskočit na obsah

Národné lesnícke centrum zverejnilo evidenciu vnadísk v mape poľovných revírov

25.10 2022, TASR

Zvolen 24. októbra – Národné lesnícke centrum (NLC) vo Zvolene sprístupnilo evidenciu vnadísk v rámci Informačného systému poľovníctva (ISP). Odborná aj laická verejnosť tak môže sledovať ich počet a umiestnenie v rámci poľovných revírov na Slovensku.

Ako NLC informuje, poľovná plocha na Slovensku predstavuje takmer 4,5 milióna hektárov. ,,Až na 71 percentách je plánovaný chov diviačej zvery, čo znamená, že je tam zo zákona možné zriadiť tzv. vnadisko," uvádza NLC. To môže užívateľ poľovného revíru zriadiť na každých, aj začatých 300 hektárov výmery poľovného revíru. "Teoreticky je tak na Slovensku možné zriadiť až 10.800 vnadísk," pripomína NLC.

Aký je ich reálny počet, ako aj umiestnenie v rámci jednotlivých poľovných revírov, je možné overiť v rámci Informačného systému poľovníctva, ktorý spravuje NLC – Ústav lesných zdrojov a informatiky.

,,V sekcii mapa si okrem iných funkcionalít a vektorových vrstiev môže užívateľ zapnúť zobrazenie vnadísk diviačej zvery," spresňuje NLC. Ako dodáva, vzhľadom na veľké množstvo údajov, ktoré musia užívatelia poľovných revírov zadať do ISP, však nie je ešte proces editácie vnadísk ukončený. ,,Taktiež je potrebné myslieť na to, že užívateľ poľovného revíru môže polohu aj počet vnadísk v priebehu poľovníckej sezóny meniť, takže aj proces aktualizácie vnadísk v ISP bude musieť prebiehať priebežne," pripomína.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Informačné a monitorovacie systémy Les