Preskočit na obsah

Ochranárom sa podarilo zastaviť 20 pokusov o spustenie ohňostroja

03.01 2023, TASR

Banská Bystrica 2. januára – Približne 20 pokusov o spustenie ohňostroja v Nízkych Tatrách sa počas silvestrovskej noci podarilo zastaviť ochranárom zo Správy Národného parku (NP) Nízke Tatry. Informovali o tom na sociálnej sieti.

,,Na Donovaloch napriek nasadeniu hliadok stráže prírody a polície bola aktivita zábavnej pyrotechniky veľmi intenzívna. V Demänovskej Doline, kde boli tiež nasadení strážcovia národného parku aj polícia, boli taktiež odpálené ohňostroje, no ich počet a trvanie boli podľa svedkov citeľne nižšie, ako po minulé roky," priblížila Správa NP Nízke Tatry.

Profesionálni aj dobrovoľní strážcovia prírody sa v Nízkych Tatrách počas silvestrovských osláv zamerali najmä na lokality s predpokladom najväčšej koncentrácie ohňostrojov. V súčinnosti s políciou v predstihu oslovili aj samosprávy, o spoluprácu požiadali tiež personál na recepciách hotelov.

Približne 20 pokusov o spustenie ohňostroja sa ochranárom podarilo zastaviť ešte pred ich zapálením, prípady riešili upozornením. ,,Blokové pokuty boli udelené v ôsmich prípadoch, jeden bude riešený v priestupkovom konaní," dodala správa národného parku.

Používanie zábavnej pyrotechniky je na území národných parkov zakázané, v prípade porušenia hrozia vysoké pokuty od stoviek až do viac než 9000 eur. Hlučné vizuálne efekty spôsobujú zvieratám stres a ich prirodzenou reakciou je útek, pri ktorom sa môžu vážne zraniť, či dokonca zabiť. Ochranári preto odporúčajú namiesto ohňostrojov použiť jemnejšie alternatívy, napríklad prskavky či sviečky, ktorými sa eliminuje nielen hluk, ale i toxické látky v životnom prostredí.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody