Preskočit na obsah

Zelené plochy v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre prejdú rozsiahlou revitalizáciou

03.02 2023, TASR

Nitra 2. februára – Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre bude aj v tomto roku rozvíjať zelené plochy vo svojom areáli. Plánuje pokračovať v projekte, ktorý pod názvom Zelená infraštruktúra začala realizovať už vlani.

V predchádzajúcej etape boli revitalizované a upravené plochy medzi hlavnou budovou univerzity a študentským domovom A. Bernoláka. ,,Projekt zahŕňa takmer 15.000 štvorcových metrov. Jeho obsahom bude rekonštrukcia exteriérových priestorov areálu SPU v okolí medziblokov a vnútorného námestia pri hlavnej budove. Práce v druhej etape budú zahŕňať aj vybudovanie spevnených plôch a nahradenie asfaltových chodníkov dlažbou s bezbariérovým a protišmykovým povrchom," uviedla riaditeľka Botanickej záhrady pri SPU Alica Beňová.

Ako doplnila, v rámci projektu pribudne nové parkové osvetlenie a bude inovovaný parkový mobiliár, ktorý budú tvoriť atypické lavičky, bodové sedenia, lehátka, stojany na bicykle a odpadkové koše. ,,Zelené plochy budú zakladané s ohľadom na dlhodobú filozofiu SPU a dôrazom na udržateľný rozvoj. Zamerané budú aj na podporu biodiverzity, opatrenia na zníženie dopadov zmeny klímy a usmerňovanie zrážkovej vody," pripomenula Beňová.

Súčasťou projektu bude tiež výsadba 23 vzrastlých drevín a založenie trvalkových záhonov, na ktorých bude vysadených 35.000 rastlín a takmer 52.000 cibuľovín. ,,Súčasťou budú tiež pochôdzne štrkové lúky s posedením a rekultivácia trávnatých plôch. Prípravné práce sa začnú už čoskoro. Plnenie projektu podporeného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja potrvá do konca roku 2023," dodala Beňová.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP