Preskočit na obsah

Nitra: Výstava LIFE Energia predstavuje vplyv elektrických vedení na vtáctvo

07.04 2017, TASR

Dôsledky používania elektriny na vtáctvo a riešenie tohto problému je témou výstavy Sedím na vedení a je mi dobre, ktorú si počas apríla môžu pozrieť návštevníci OC Centro Nitra. Zaujímavosťou je, že ľudia môžu zažiť pocit, aký majú vtáky sediace na elektrickom vedení.


Návštevníci výstavy sa môžu posadiť na elektrické vedenie a urobiť si fotku s letiacim dravcom. Výstava projektu LIFE Energia sa koná pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a potrvá do 22. apríla, potom sa presunie do Synagógy v Šahách.

V informačnej časti poukazuje výstava formou komiksu na problém nárazov vtákov do elektrických vedení a predstavuje aj možné riešenie - osadenie špeciálnych prvkov tak, aby si vtáky vedenie včas všimli a nadleteli ho. „Dnes je pre nás elektrina už úplnou samozrejmosťou, avšak kompletná elektrifikácia obcí na Slovensku bola zabezpečená nedávno, v druhej polovici 20. storočia. Vtáctvo sa nedokázalo tejto výraznej zmene prispôsobiť a hynulo po náraze do drôtov a po dosadnutí na nebezpečné konštrukcie v dôsledku zásahu prúdom,“ skonštatovala Martina Brinzíková Badidová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Energetické spoločnosti začali od 90. rokov 20. storočia inštalovať prvky, ktoré vtáctvo ochránia.

Členovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku zmapovali v projekte LIFE Energia 7000 kilometrov vedení v 13 projektových Chránených vtáčích územiach. „Na tie najviac rizikové umiestňujú spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s., a Východoslovenská distribučná, a.s., spolu viac ako 8000 špeciálnych prvkov. Vďaka nim sú elektrické vedenia pre vtáky viditeľné a bezpečne ich nadletia,“ skonštatovala Brinzíková Badidová. Týmto opatrením sa podarí zachrániť vyše 600 vtákov ročne, ktorých spoločenská hodnota je 1,5 milióna eur.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Podujatie