Nepál čelí obrovskej výzve identifikovať telá z Mount Everestu

10.06 2019, TASR

Káthmandu, 9. júna - Telá štyroch horolezcov, ktorí zahynuli pri výstupe či zostupe z Mount Everestu a zanechali po sebe len mizivú stopu, podľa ktorej by sa dali identifikovať, pripravili nepálskym orgánom veľkú výzvu.


Ich pozostatky ohlodané vetrom a zimou takmer na kosť sú v káthmanduskej márnici, kam ich pred dvoma týždňami priniesli aj s takmer 11 tonami odpadu. Polícia a vládni úradníci pripúšťajú, že čelia obrovskej výzve - zistiť kto boli mŕtvi horolezci. Nevedia ani to, ako dlho boli mŕtvoly na svahoch pod Everestom.

Expedícia vyslaná nepálskou vládou našla telá medzi základným táborom Everest a Južným sedlom vo výške 7906 metrov. ,,Telá nie sú v rozpoznateľnom stave, sú ohlodané takmer na kosť. Nemajú tvár, podľa ktorej by sa dali identifikovať," vysokopostavený policajný úradník Phanindra Prasai povedal AFP a dodal, že nemocnicu už požiadali o odber vzoriek DNA.

Počas tohtoročnej sezóny prišlo na Čomolungme - ako sa Everest nazýva v tibetčine - o život 11 ľudí, čo je najvyšší počet úmrtí za posledné štyri roky. Od prvého úspešného výstupu v roku 1953 zahynulo na Mount Evereste viac ako 300 horolezcov.

Počas hlavnej horolezeckej sezóny, ktorá trvá iba niekoľko týždňov v apríli a máji, sa na výstup na Mount Everest alebo inú horu v Himalájach každoročne podujmú stovky dobrodruhov.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Zaujímavosti