Nemecko: Tisíce ľudí demonštrovali za rýchle ukončenie využívania uhlia

03.12 2018, TASR

Berlín, 2. decembra - Tisíce ľudí pochodovali v sobotu v Berlíne s požiadavkou, aby Nemecko urýchlilo ukončenie používania uhoľných elektrární. Demonštrácia sa konala deň pred začiatkom klimatickej konferencie OSN v susednom Poľsku, informovala agentúra AP.


Protest v nemeckej metropole a súbežný pochod v západonemeckom Kolíne nad Rýnom zorganizovali environmentálne skupiny. Mnohí demonštranti niesli transparenty s heslami ako "Zastavte uhlie!" a "Budúcnosť je bez uhlia". Niektorí boli prezlečení za horiace stromy alebo búrkové mraky, aby poukázali na častejšie lesné požiare a prudké búrky vyvolané teplejšou klímou.

Polícia odhadla počet protestujúcich v Berlíne na približne 5000, v Kolíne nad Rýnom bolo podľa nej účastníkov dvakrát toľko, uviedla agentúra DPA.

Klimatický summit, ktorý sa začína v nedeľu v poľskom meste Katovice, je zameraná na dopracovanie súboru pravidiel pre realizáciu parížskej klimatickej dohody z roku 2015. V tej sa krajiny sveta dohodli na úsilí obmedziť do konca storočia nárast teplôt o 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predpriemyselným obdobím.

Nemeckí predstavitelia dúfali, že budú môcť predstaviť plán postupného ukončenia využívania uhlia v priebehu najbližších desaťročí, čo by demonštrovalo záväzok vlády znížiť emisie skleníkových plynov Nemecka. Ich obmedzovanie totiž v uplynulých rokoch stagnuje.

Odborná komisia však odložila predloženie svojich odporúčaní nemeckej vláde až na čas po konferencii OSN. Komisia je pod tlakom spolkových krajín produkujúcich uhlie, aby detailnejšie zvážila, čo je možné urobiť na vytvorenie nových pracovných miest v regiónoch ťažby uhlia.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Energetika