Nemecko: Stúpajúce ceny CO2 viedli v roku 2019 k prudkému poklesu emisií

08.01 2020, TASR

Berlín, 7. januára - Emisie skleníkových plynov v Nemecku vlani prudko klesli, čo naznačuje, že krajina má na dosah splnenie svojho klimatického cieľa pre rok 2020. V utorok o tom v správe informovala expertná organizácia Agora Energiewende.


Zistila, že emisie klesli v roku 2019 o 6,5 percenta v porovnaní s predchádzajúcim rokom - to sa rovná 50 miliónom ton oxidu uhličitého. Analytici podľa tlačovej agentúry AP uviedli, že pokles spôsobili stúpajúce ceny oxidu uhličitého v európskom trhovom systéme obchodovania s emisiami (ETS), čo donútilo podniky verejných služieb spaľovať menej uhlia. Ide o podniky, ktoré dodávajú napríklad plyn, elektrinu a podobne.

V roku 2019 dosiahla v Nemecku nový vrchol aj výroba energie z obnoviteľných zdrojov - uspokojila 42,6 percenta hrubej domácej spotreby energie v porovnaní s 38,2 percenta v predchádzajúcom roku.

Nemecku predpovedali, že nesplní svoj cieľ pre rok 2020 znížiť emisie skleníkových plynov o 40 percent v porovnaní s úrovňou z roku 1990 na niečo vyše 750 miliónov ton oxidu uhličitého. Avšak podľa najnovších údajov nemecké emisie dosiahli v roku 2019 množstvo 811 miliónov ton, čo znamená, že podobný pokles počas tohto roka môže vrátiť Nemecko ,,do hry", takže splní svoj krátkodobý cieľ.

Autori správy napísali, že emisie z vykurovania a dopravy sa vlani zvýšili, sčasti aj vinou zvýšeného využívania vozidiel SUV, ktoré sú náročné na spotrebu paliva.

Autori tiež poznamenali, že rozvoj veterných elektrární v roku 2019 prudko klesol pre nedostatok dostupného priestoru pre nové turbíny. Experti dodali, že vláda musí rýchlo vyriešiť politický spor okolo pravidiel pre vztyčovanie veterných turbín, ak má krajina dosiahnuť svoj strednodobý cieľ znížiť emisie o 55 percent do roku 2030.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Emisie