Nemecko: Stovky aktivistov vtrhli do uhoľných baní, demonštrovali proti ťažbe

02.12 2019, TASR

Cottbus, 30. novembra - Stovky aktivistov vtrhli v sobotu do viacerých uhoľných povrchových baní na východe Nemecka, kde demonštrovali za okamžité ukončenie používania uhlia. Informovala o tom agentúra DPA.


Aktivisti demonštrovali na miestach povrchovej ťažby - v baniach Jänschwalde a Welzow-Süd - v spolkovej krajine Brandenbursko, a v bani na ťažbu lignitu Vereinigtes Schleenhain v susednom Sasku.

Akciu zvolala skupina Ende Gelände, ktorá takýmto spôsobom chcela protestovať proti klimatickej politike nemeckej vlády. Tá plánuje prestať s používaním uhlia do roku 2038, čo je podľa aktivistov príliš neskoro.

Na sobotňajších demonštráciách došlo k potýčkam aktivistov s políciou. V bani Jänschwalde utrpeli podľa hovorcu polície ľahké zranenia traja policajti. V saskej bani zase demonštranti násilím - údermi a kopancami - prerazili policajnú barikádu. Stalo sa tak napriek prísľubu organizátorov, že akciu nebude sprevádzať násilie.

Organizátori odhadli, že na troch lokalitách protestovalo dovedna približne 2000 ľudí, zatiaľ čo polícia informovala len o niekoľkých stovkách demonštrantov. Policajti dostali pokyn, aby sa nevystavovali nebezpečenstvu, čo je aj dôvod prečo nenaháňali aktivistov, ktorí do lokalít vtrhli.

Prívrženci uhoľnej ťažby zorganizovali v sobotu ráno v Jänschwalde pokojnú demonštráciu za zachovanie tejto bane.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena