Preskočit na obsah

Nemecko naďalej nebude prispievať Brazílii na ochranu pralesa

04.10 2019, TASR

Berlín, 3. októbra - Brazília v rámci sporu okolo ochrany amazonského pralesa naďalej nebude dostávať príspevky z Nemecka, ktoré boli zahrnuté do medzinárodnej klimatickej iniciatívy tamojšieho ministerstva životného prostredia.


Oznámil to v stredu v Berlíne hovorca tohto rezortu, ktorého citovala tlačová agentúra DPA. ,,Nová podpora z rozpočtu spolkového ministerstva životného prostredia príde až vtedy, keď budeme mať odôvodnený dojem, že budú tieto peniaze aj dobre investované," povedal nemenovaný hovorca. Vyjadril sa tak deň po tom, ako sa nemecká ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová stretla v Berlíne so svojím brazílskym rezortným partnerom Ricardom de Aquinom Sallesom.

Schulzeová v auguste zmrazila vyplácanie príspevkov Brazílii a otvorila tiež tému prehodnotenia spolupráca s Brazíliou v rámci tzv. Amazonského fondu. Do tohto fondu nemecká vláda doteraz prispela 55 miliónmi eur, oveľa vyšší podiel však pochádza z Nórska. Brazílska vláda sa sporí s Nórskom, pričom požaduje zmeny v dozornej rade fondu.

Schulzeová podľa jej hovorcu dala pri stretnutí so Sallesom jasne najavo uvedený postoj a požadovala zaistenie ochrany dažďového pralesa. Tú Nemecko považuje za ,,úplný stredobod celosvetovej ochrany klímy" a záležitosť, ktorá je ,,nakoniec aj v záujme brazílskeho hospodárstva".

Brazílsky pravicovo-populistický prezident Jair Bolsonaro odkázal ešte v auguste Nemecku, že pokiaľ ide o ochranu amazonského pralesa, Brazília sa zaobíde bez peňazí z Berlína. Reagoval tak na oznámenie nemeckého ministerstva životného prostredia, že vzhľadom na prudký nárast odlesňovania v Amazónii prestane podporovať projekty na ochranu lesov a druhovej rozmanitosti v Brazílii. Podľa vtedajšej správy denníka Tagesspiegel išlo o príspevok vo výške okolo 35 miliónov eur.

 

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena Globálne problémy ŽP Ochrana prírody