Nemecko: Aktivisti žiadajú, aby sa uhlie prestalo používať skôr

09.04 2019, TASR

Berlín, 8. apríla - Iniciatíva, ktorá v Nemecku spoluorganizovala študentské protesty proti klimatickým zmenám, vyzýva, aby Berlín uskoril termín, kedy prestane používať uhlie na výrobu elektriny. Ten je v súčasnosti stanovený na rok 2038. Aktivisti požadujú, aby sa tak stalo už o osem rokov skôr, informovala v pondelok agentúra AP.


Nemecko totiž toto fosílne palivo, ktoré produkuje veľké množstvo skleníkových plynov, stále hojne využíva. Vedúci predstavitelia iniciatívy Fridays For Future (Piatky za budúcnosť) na tlačovej konferencii v Berlíne tiež vyhlásili, že Nemecko by do roku 2035 malo získavať energiu výlučne z obnoviteľných zdrojov a taktiež dovtedy úplne eliminovať emisie skleníkových plynov.

Piatkové masové protesty žiakov v Nemecku a ďalších krajinách inšpirovala švédska tínedžerka Greta Thunbergová. Tá každý piatok namiesto vyučovania stála v Štokholme pred budovou švédskeho parlamentu, aby upozornila na nečinnosť politikov v boji so zmenou klímy a jej dôsledkami a upriamila na tieto problémy aj pozornosť širokej verejnosti.

Mládež otvorene kritizuje štáty sveta za nedodržiavanie parížskej klimatickej zmluvy a očakáva, že ich vlády prijmú opatrenia na maximálne možné spomalenie procesu globálneho otepľovania.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena