Preskočit na obsah

Nemecká energetická spoločnosť: Veriť v záchranu Hambašského lesa je "ilúzia"

21.09 2018, TASR

Berlín/Essen, 21. septembra - Je ,,ilúziou" veriť, že časť Hambašského lesa pri nemeckom meste Kolín nad Rýnom môže byť zachránená pred výrubom. Povedal to vo štvrtok výkonný riaditeľ energetickej spoločnosti plánujúcej vyrúbať les v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko kvôli rozšíreniu povrchovej ťažby hnedého uhlia.


Riaditeľ spoločnosti RWE Rolf Martin Schmitz v diskusnej relácii televízie ZDF uviedol, že pozastavenie projektu by jeho firmu stálo štyri až päť miliárd eur. Ochrancovia životného prostredia sa snažia zabrániť spoločnosti vo výrube časti Hambašského lesa. Polícia sa už týždeň pokúša protestujúcich z lesa vytlačiť, pričom do stredy zlikvidovala 39 z 51 stromových prístreškov, pričom niektoré sa nachádzali v 25-metrovej výške. Miestne úrady pozastavili vytláčanie demonštrantov v stredu po tom, čo po páde z lanového mosta medzi dvoma stromovými prístreškami zahynul 27-ročný novinár.

,,Predpoklad, že les môže byť zachránený, je ilúzia," povedal Schmitz. Zároveň vyjadril ,,hlboký zármutok" z toho, že ,,pre takúto ilúziu, takýto symbol" zomrel človek.

Samotný protest sa začal už pred šiestimi rokmi. Prales je domovom stáročných dubov i bukov a žijú v ňom tiež napríklad chránené druhy netopierov. V súčasnosti sa zachovalo už len asi desať percent z jeho pôvodnej rozlohy.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody Priemysel