Národná kampaň Európsky týždeň mobility 2017 vyhlásená

16.06 2017,

Počas slávnostného vyhodnotenia kampane Do práce na bicykli prevzali včera (15. júna 2017) v priestoroch Ministerstva dopravy a výstavby SR  v Bratislave, za účasti šéfa rezortu Árpáda Érseka, symbolicky štafetu kampaní zameraných na propagáciu a podporu udržateľnej mobility organizátori  Európskeho týždňa mobility 2017 (ETM 2017) na Slovensku. Národnú kampaň koordinuje Slovenská agentúra životného prostredia, rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR.
Európsky týždeň mobility (16. – 22. september) bude v tomto roku v znamení myšlienky Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita.  Propaguje riešenia zdieľanej mobility a zdôrazňuje výhody čistejších spôsobov dopravy a technológií inteligentnej dopravy. Ako počas oficiálneho vyhlasovania kampane ETM 2017 uviedol generálny riaditeľ SAŽP Martin Lakanda: „SAŽP tak bude rozvíjať tému, ku ktorej patrí zdieľanie bicyklov,  automobilov, ale aj moderné technológie inteligentnej dopravy. Opäť budú mať slovenské mestá možnosť pripraviť pre svojich obyvateľov a ich návštevníkov rôznorodé originálne aktivity zamerané na túto oblasť a prihlásiť ich spolu s efektívnymi trvalými opatreniami zameranými na oblasť udržateľnej dopravy do národnej súťaže,“ zdôraznil za organizátorov kampane generálny riaditeľ SAŽP. 

Kampaň ETM 2017 vyzýva ľudí, aby využili možnosti zdieľanej mobility, ktoré sú k dispozícii v rámci ich miest či medzi mestami, obcami a prímestskými oblasťami. Aj na Slovensku sa už bežne v praxi stretávame so systémami zdieľania bicyklov, či automobilov, vo svete sú však už vo väčšej miere  podporené modernými technológiami inteligentnej dopravy. Nové nástroje informačných a komunikačných technológií umožňujú zaviesť systémy zdieľania automobilov s voľným pohybom, ktoré sú v prevádzke bez vyhradených staníc odovzdania a vyzdvihnutia. Vďaka veľkému nárastu využívania inteligentných telefónov a rozvoju špeciálnych aplikácií môžu registrovaní klienti jednoducho lokalizovať najbližšie auto a potom ho nechať vo svojej cieľovej stanici. Nástroje ITS navyše uľahčujú platbu za využívanie vozidiel a prístup k informáciám. Takéto systémy zdieľania automobilov s voľným pohybom fungujú okrem iného v Amsterdame, Ríme, Madride, vo Viedni a v Berlíne.

Organizátori kampane ETM veria, že sa im  opäť podarí posunúť limity, veď už vlani dosiahla rekordnú účasť, keď sa do nej  zapojilo 2 427 miest a obcí z 51 krajín sveta. Viac ako polovica zúčastnených miest a obcí pritom zrealizovala  7 386 trvalých opatrení zameraných najmä na riadenie mobility, prístupnosť a nové či zlepšené zariadenia pre cyklistov. Do Národnej kampane ETM 2016 sa vlani zapojilo 47 slovenských miest, ktoré sa aj tento rok budú mať možnosť zaregistrovať spolu s ďalšími záujemcami do aktuálnej kampane prostredníctvom webovej stránky www.eurotm.sk. Organizátori národnej kampane ETM 2017 dúfajú, že sa im podarí postupne zapojiť do kampane čoraz viac slovenských miest a ich obyvateľov, podobne ako sa to darí organizátorom kampane Do práce na bicykli. Počas mája sa do nej zapojilo rekordných 8532 účastníkov, ktorí spolu vytvorili 2566 tímov. Najazdili pritom 1 107619,99 kilometrov a virtuálne tak prešli na bicykli 27-krát okolo Zeme. Najväčší počet kilometrov v prepočte na obyvateľa opäť najazdili v meste Svit, ktorý zvíťazil už tretíkrát.

Copyright © 2019

Súvisiace články

Značky

Doprava