Na území TANAPu zbieralo odpad viac ako 1 640 dobrovoľníkov

27.09 2009, TASR

Na území TANAPu zbieralo odpad viac ako 1 640 dobrovoľníkov

Vysoké Tatry 27. septembra (TASR) Po skončení letnej turistickej sezóny vo Vysokých Tatrách sa v sobotu 26. septembra do zbierania odpadu v slovenských veľhorách zapojilo viac ako 1 640 dobrovoľníkov z radov turistov a okolo 50 zamestnancov Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAPu) a Správy TANAPu. V rámci 31. ročníka akcie Čisté hory nazbierali do 800 plastových vriec približne 650 kilogramov odpadov.

Tak ako každý rok, približne tretinu zberačov tvorili žiaci základných škôl. ,,Najviac účastníkov bolo na Orave, v Habovke a na Zverovke, kde sa po odpadky zohýnalo asi 600 dobrovoľníkov. Najmenej odpadkov priniesli z dolín na Oraviciach, tradične najviac z Hrebienka, okolia Rainerovej a Zamkovského chaty a z blízkosti nástupnej stanice kabínkovej lanovky v Tatranskej Lomnicii", konštatoval koordinátor akcie Čisté hory Igor Stavný zo ŠL TANAPu. Dodal, že na tohtoročnom čistení národného parku sa zúčastnilo množstvo českých turistov.

Súčasťou podujatia bolo aj čistenie potoka v obci Ždiar. Ten sa podujalo vyčistiť 27 členov vrcholového manažmentu spoločnosti Enel - Slovenské elektrárne. Z koryta potoka v úseku necelé dva kilometre vyniesli 700 kilogramov odpadu. Z potoka a jeho brehov zbierali plastové fľaše, plechy, staré kočíky, ale i stavebný materiál ako dvere, okná a dokonca tu našli aj fúriky.

Do predošlých 30 ročníkov tejto akcie sa zapojilo viac ako 33 000 dobrovoľníkov zo Slovenska i zahraničia a na území Tatranského národného parku vyzbierali približne 51 ton rôzneho komunálneho a stavebného odpadu. Podľa organizátorov sa aj v tomto roku vďaka dobrovoľníkom úspešne podarilo TANAP odbremeniť od neželanej environmentálnej záťaže.

O týždeň v sobotu 3. októbra bude upratovanie pokračovať aj Pieninskom národnom parku (PIENAP). Akciu Čisté hory a potoky tu organizujú Štátne lesy TANAPu v spolupráci so Správou PIENAPu a nástupným miestom je autokemping v Červenom Kláštore.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky