Preskočit na obsah

Na Slovensku bol pozorovaný ďalší nový vtáčí druh – ľabtuška veľká

27.09 2022, Enviroportal

Na Slovensku pri obci Mikušovce neďaleko Lučenca bol pozorovaný nový vtáčí druh – ľabtuška veľká. Počas tejto jesene ide už o druhé pozorovanie nového vtáčieho druhu po pozorovaní plameniaka ružového, ktorý bol zaznamenaný začiatkom septembra pri Trnave.

Nový vtáčí druh pre Slovenskú faunu – ľabtuška veľká (Anthus richardii) – bol pozorovaný v Chránenom vtáčom území Poiplie na poliach pri obci Mikušovce pri Lučenci. „Keď som túto ľabtušku počul a neskôr zbadal počas monitoringu migrácie vtákov, hneď som vedel, že ide o niečo nezvyčajné. Podľa charakteristického hlasu, ktorý sa mi podarilo nahrať diktafónom a dodatočného pozorovania som druh finálne určil,“ povedal Marian Mojžiš zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko).

Ľabtuška bola pozorovaná počas monitoringu zameraného na migráciu kane močiarnej (Circus aeruginosus), ktorý sa vykonáva v rámci projektu LIFE IPORSEN, ktorý SOS/BirdLife Slovensku realizuje aj v CHVÚ Poiplie za účelom zlepšenia hniezdnych a migračných biotopov u nás hniezdiacich vtákov.

Ľabtušky veľké sú väčšie spevavé vtáky s veľkosťou 17 – 20 cm s dlhším zobákom a dlhými žltými nohami. Sú sfarbené nenápadne, v hnedých tónoch na vrchu tela a svetlejšie na bruchu a spodnej časti chvosta. Je to sťahovavý vták, ktorý sa rozmnožuje na sibírskych lúčnych a trávnatých biotopoch a zimuje v juhovýchodnej Ázii. Druh sa len v posledných rokoch stal pravidelným jesenným a zimným návštevníkom západnej Európy. Posledné výskumy ukazujú, že vtáky vyskytujúce sa juhozápadnej Európe sú skutočnými migrantmi, pričom tie isté označené jedince sa v nasledujúcich zimách vracajú do južného Francúzska a sledovanie geolokalizáciou odhalilo, že pochádzajú zo západného okraja známeho hniezdneho areálu druhu. Absolvujú úžasnú 6000 km dlhú cestu zo Strednej Ázie cez Euráziu, veľmi nezvyčajnú pozdĺžnu západnú cestu neznámu medzi inými sibírskymi sťahovavými vtákmi. Pri preletoch do juhozápadnej Európy musia preletieť aj nad územím Slovenska a ich pozorovanie sa očakávalo, len dosiaľ nebolo potvrdené. Táto zmena migračných trás a zimovísk je pravdepodobne nový fenomén, ktorý nastal až v posledných rokoch.

Zdroj: SOS/BirdLife Slovensko

Copyright © Enviroportal 2022

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Zaujímavosti