Na Novom Zélande prebieha misia na záchranu uviaznutých veľrýb

19.10 2020, TASR

Wellington, 17. októbra - Záchranári pracujú na záchrane skupiny veľrýb, ktorá uviazla na odľahlom polostrove na Novom Zélande. Informáciu priniesla v sobotu agentúra DPA.

Obyvatelia zálivu Colville Bay na Severnom ostrove krajiny spozorovali v sobotu v plytkých kalných vodách okolo 40 až 60 veľrýb, ktoré plávali blízko pobrežia. Asi 25 z nich, o ktorých sa predpokladá, že sú vodcovskými veľrybami, odvtedy uviazlo na plytčine, informovalo novozélandské ministerstvo ochrany prírody na sociálnej sieti Facebook. Zvyšné veľryby sa podarilo nasmerovať do mora.

Záchranári požiadali verejnosť, aby sa od miesta držala ďalej, pretože čakajú na ďalší príliv, ktorý príde asi o 21.00 h miestneho času (10.00 h SELČ).

Na mieste boli pracovníci ministerstva, ktorým pomáhali dobrovoľníci z projektu Jonah, hasiči a členovia miestneho maurského kmeňa Iwi. Ministerstvo uviedlo, že celý tím pracuje na tom, aby veľryby upokojil a zaistil im bezpečie.

Hromadné uviaznutia veľrýb nie sú na Novom Zélande ničím neobvyklým. S podobnými prípadmi sa ochranári stretávajú zhruba každé dva roky.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody