MŽP SR: Iniciatíva My sme les je pozitívny príspevok k diskusii o ochrane prírody

24.11 2017, TASR

Bratislava, 23. novembra - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR považuje výzvu My sme les za pozitívny príspevok k diskusii o ochrane prírody na Slovensku. Popis situácie v najvzácnejších lesoch, aj naznačené riešenia v desatore iniciatívy pre les vníma envirorezort podľa svojho stanoviska podobne.


Odkazuje pritom na Národné memorandum o lese, ktoré predstavilo v septembri a má poskytnúť rámcovú stratégiu pre spoluprácu envirorezortu s agrorezortom pri ochrane lesov. ,,Kým pri desatore aj memorande ide o rámcové vyhlásenia, envirorezort zároveň intenzívne pracuje aj na konkrétnych krokoch ako spoločné ciele výzvy a ministerstva pretaviť do reality. Už koncom septembra ministerstvo avizovalo zámer novelizovať zákon o ochrane prírody a predstavilo jeho nosné piliere," uviedol hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák. Ďalšie kroky chce rezort predstaviť čoskoro v strategickom programovom dokumente pre životné prostredie na Slovensku pod názvom Envirostratégia.

S návrhom memoranda prišiel minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) v septembri. „Národné parky potrebujú väčšiu a účinnejšiu ochranu. Je najvyšší čas si ujasniť ako vnímame naše lesy. Či ide len o zásobáreň dreva. Alebo naopak predstavujú priestor pre ochranu vzácnych druhov, príležitosť pre zdravý relax ľudí a rozvoj cestovného ruchu často v najmenej rozvinutých okresoch,“ vyhlásil vtedy. Sólymos sa zhoduje s ochranármi, že ochrana lesov pri dnešnom nastavení legislatívy je nadrezortnou úlohou.

Envirorezort poukazuje, že podobne ako iniciatíva považuje rovnováhu medzi ochranou lesov, hospodárením v lesoch a pri rozvoji regiónov, šetrné hospodárenie vo všetkých lesoch aj mimo národných parkov. Spoločným cieľom má byť aj ponechanie niektorých vzácnych území bez zásahov človeka.

Iniciatíva My sme les, ktorá reaguje na situáciu v lesoch a národných parkoch, sa stala najúspešnejšou online environmentálnou podpisovou akciou na Slovensku. Doteraz ju podporilo vyše 59.000 ľudí. Jeden z jej iniciátorov, ochranár a filmár Erik Baláž priznal, že ho až takýto ohlas prekvapil. Výzvou chcú spolu s ďalšími ukázať politikom, že téma slovenských lesov sa týka celej verejnosti.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Mimovládne organizácie