Preskočit na obsah

MŽP zverejnilo novú vyhlášku, záujmové združenia aj agrorezort ju kritizujú

10.05 2021, TASR

Bratislava, 9. mája  Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zverejnilo v zbierke zákonov vyhlášku k zákonu o ochrane prírody, ktorou ustanovuje vlka za chráneného živočícha. Kritizuje ju agrorezort aj päť záujmových združení, ktoré chcú využiť všetky možnosti na pozastavenie jej účinnosti a jej zrušenie. 

Združenia vo svojom stanovisku konštatujú, že vo vyhláške neboli pred jej podpísaním odstránené všetky zásadné pripomienky a rozpory. Nebola dosiahnutá ani zhoda dotknutých strán. ,,Takéto praktiky rezortu sa rovnajú tým totalitným, proti ktorým minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) sám v minulosti bojoval," tvrdia. 

Pozastavenie vyhlášky, krátko po jej podpísaní, požadovalo aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Dôvodom bolo výrazné a nedostatočne odôvodnené obmedzenie využívania poľnohospodárskej a lesnej krajiny. ,,Tento krok zo strany MŽP SR bude mať negatívny dosah na podnikateľské a chovateľské prostredie nielen na vidieku, ale aj na celkový rozvoj krajiny, pôdohospodárstva a potravinárstva," povedal pre TASR hovorca MPRV Daniel Hrežík. Dodal, že neodstránené rozpory sú dôsledkom chýbajúcej odbornej diskusie počas prípravy vyhlášky.

Envirorezort odmieta vyhlásenie organizácií. Kritiku považuje za nepodloženú a politickú. MŽP uviedlo, že organizácie sa stavajú voči vyhláške, pretože ju rezort vydal proti ich vôli. ,,Lenže MŽP konalo, tak ako aj pri iných legislatívnych materiáloch ministerstva, v súlade s platnými zákonmi," konštatuje. To, že vyhláška v procese medzirezortného pripomienkového konania nedostala súhlas všetkých účastníkov, nie je podľa envirorezortu nič neobvyklé a nebráni to ani jej vydaniu, ani právoplatnosti. ,,Vyhláška vychádza striktne zo splnomocnených ustanovení zákona o ochrane prírody, neukladá povinnosti nad rámec uvedeného zákona a je v súlade s Ústavou SR," uvádza MŽP.

Medzi združenia, ktoré vyhlášku kritizujú, patrí Slovenská poľovnícka komora, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Slovenská lesnícka komora, Slovenský zväz včelárov a Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Legislatíva Mimovládne organizácie Ochrana prírody Rezort MŽP SR