MŽP: Vyhlásením rezervácie Vihorlatského pralesa nedôjde k zníženiu jeho ochrany

14.02 2020, TASR

Bratislava, 13. februára - Vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales na východe Slovenska môže umožniť v rezervácii Morské oko výstavbu chát, hotelov či rúbanie stromov. Tým stratí status najvyššej ochrany, tvrdí Lesoochranárske združenie VLK.


Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR odmieta, že dôjde k zníženiu ochrany Vihorlatského pralesa. ,,Doslova pár dní pred voľbami sa rozhodli narýchlo otvoriť toto mimoriadne cenné územie pre vybranú skupinu developerov," uvádza združenie na sociálnej sieti. MŽP podľa aktivistov zneužilo proces zmeny hraníc bukových pralesov, ktoré patria do lokality svetového dedičstva UNESCO, na zrušenie prísnej ochrany. Rezort hovorí, že ide o zavádzajúcu informáciu, keďže hranice vláda SR schválila už minulý rok.

,,Na území, ktoré je navrhnuté v štvrtom stupni ochrany, ide najmä o vodnú plochu či cestu, neevidujeme žiaden developerský zámer či ambíciu stavať chaty," poznamenal hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.

Envirorezort v tejto súvislosti pripomenul, že legislatíva sa zmenila vďaka novele zákona o ochrane prírody a krajiny. ,,Dnešný štvrtý stupeň ochrany je v zásade to isté ako piaty stupeň v predchádzajúcej verzii zákona," vysvetľuje ministerstvo. Pripomenulo tiež, že v štvrtom stupni ochrany platí zákaz spoločných poľovačiek, vnadenia a prikrmovania, zákaz výrubov a používania agrochémie. Výstavba chát je v tomto stupni podmienená súhlasom. "Keďže ide o dominantne vodnú plochu, tak je to trochu akademická diskusia," podotkol Ferenčák.

Nariadenie vlády SR, ktorým sa vyhlasuje prírodná rezervácia Vihorlatský prales, predložilo MŽP začiatkom februára do skráteného medzirezortného pripomienkového konania.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody