MŽP: V SR pribudlo 2860 hektárov lesov,v ktorých je zabezpečená ochrana hlucháňa

02.06 2019, TASR

Bratislava, 30. mája - Odbory starostlivosti o životné prostredie okresných úradov od začiatku kontrol vydali desať právoplatných rozhodnutí, ktoré obmedzujú alebo zakazujú lesohospodárske činnosti v územiach s prirodzeným výskytom hlucháňa hôrneho.


Podľa tlačového odboru evirorezortu tak vzniklo 2860 hektárov lesov, kde je zabezpečená ochrana tohto druhu. ,,Pribudlo presne 1262 hektárov bezzásahového územia a 1598 hektárov s aktívnym manažmentom, teda obhospodarovaním prispôsobeným potrebám tohto vzácneho druhu. Bezzásahové územia boli určené napríklad na Muránskej planine, v TANAP-e alebo v Kremnických vrchoch," priblížil rezort. Celkovo sa okresné úrady zaoberali 30 podnetmi.

Ministerstvo údaje získalo na základe kontroly dodržiavania zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú odštartovalo začiatkom tohto roka. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) chce tiež iniciovať stretnutie s ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD). Spoločne by sa mali dohodnúť, ako by sa fungovanie okresných úradov v oblasti životného prostredia dalo spružniť.

Kontroly nadväzovali na prijatie programu záchrany hlucháňa hôrneho v apríli 2018. Pokles populácie vzácneho vtáka Slovensku vyčítala aj Európska komisia, ktorá z tohto dôvodu začala právne konanie voči Slovensku.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Rezort MŽP SR