Preskočit na obsah

MŽP SR vyzýva verejnosť, aby neprikrmovala tatranské medvede

17.05 2021, TASR

V súvislosti s pohybom medvedice s dvomi mladými v oblasti turistického chodníka medzi Hrebienkom a Starým Smokovcom apeluje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR na návštevníkov Vysokých Tatier, aby sa správali zodpovedne. 

Na nepredvídateľné správanie medvedej rodiny upozorňuje aj Zásahový tím Medveď, ktorý trojicu monitoruje. ,,Z doterajšieho monitorovania vyplýva, že medvedica stratila plachosť pred ľuďmi," informuje envirorezort, pričom upozorňuje, aby verejnosť medvede nelákala na potravu, nefotila sa s nimi, nepribližovala sa k nim a zbytočne ich ,,neprovokovala". Jaroslav Slašťan zo zásahového tímu zároveň pripomína, že keďže je medveď divou šelmou, jeho správanie je nepredvídateľné.

Rezort tiež upozorňuje, že z pohľadu prežitia medveďov vo voľnej prírode je dôležité, aby sa nedostali k žiadnej potrave od ľudí. ,,Ak sa medvede majú možnosť kŕmiť, hoci aj zahodeným rožkom alebo jablkom, či iným bioodpadom, tak sú neraz odsúdené na smrť, lebo ich to nie je možné odnaučiť," zdôrazňuje Slašťan.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody