MŽP SR: Protipovodňový a varovný systém by mal byť dokončený v tomto roku

12.03 2015, TASR

Protipovodňový a varovný systém POVAPSYS by mal byť podľa ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer-SD) hotový v tomto roku. Tento nástroj by mal umožniť predpovedanie prívalových povodní s viachodinovým predstihom.

Ako Žiga priblížil po dnešnom rokovaní vlády, na Slovensku tak pribudne 350 meracích staníc a dva veľké radary. Tie pomôžu predpovedať riziko búrky a prívalové vlny. Slovensko na tento účel využije 20 miliónov eur z eurofondov.

,,Povodne, ktoré môžu nastať v budúcom roku, by už mali byť zachytávané aj cez povodňový varovný systém," povedal Žiga. Vďaka tomu sa budú dopredu varovať kompetentné zložky ako záchranári, policajti či hasiči, ktorí môžu následne upozorniť obyvateľov na hrozbu blížiacej sa povodne.

Na potrebu dokončenia systému POVAPSYS upozornila aj správa o následkoch povodní v druhom polroku 2014, ktorou sa dnes zaoberala vláda. ,,Súčasné nástroje hydrologickej prognózy neumožňujú efektívne predpovedať prívalové povodne. Je nutné dokončiť a uviesť do operatívnej prevádzky systém protipovodňovej ochrany POVAPSYS na optimalizovanie predpovednej povodňovej služby," píše sa v správe.

Povodne si vlani, od júla do konca novembra, vyžiadali škody vo výške viac ako 15,1 milióna eur.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Havárie a živelné pohromy Voda