MŽP SR: Pripravuje nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

07.11 2016, TASR

Ministerstvo životného prostredia pripravuje aj na základe programového vyhlásenia vlády nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie s ambíciou venovať sa i problematike obštrukčného pripomienkovania investičných zámerov zo strany niektorých účastníkov konania.


,,Avšak princípy vyplývajúce z európskej smernice v oblasti EIA musia byť zachované," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva Petra Stano Maťašovská. Envirorezort upozorňuje, že právo verejnosti mať prístup k informáciám o životnom prostredí, k rozhodovaniu o nich a prístupu k spravodlivosti vychádza z princípov Aarhuského dohovoru. ,,Tieto práva sú súčasťou európskej smernice o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), ako aj slovenskej legislatívy v oblasti EIA," podotkla Stano Maťašovská.

Niektorí investori na Slovensku upozorňujú, že ich projekty sú ohrozené, a to pre účelové pripomienkovanie zo strany niektorých účastníkov konania. V Dunajskej Strede sa to týka futbalového štadióna. Spravodajský web parameter.sk 19. októbra napísal, v nadväznosti na kolaudáciu niektorých častí futbalového štadióna FK DAC Dunajská Streda, že novembrový termín odovzdania štadióna môže byť ohrozený. Podľa webu sa na kolaudácii zúčastnil aj predseda Združenia domových samospráv, ktorý často zasahuje do stavebných konaní veľkých investícií. Ako uviedol predseda Spoločného stavebného úradu Dunajská Streda Imrich Herdics, uskutočnila sa odborná kolaudačná prehliadka, po ktorej nasleduje vyhodnotenie a vyhotovenie zápisnice. Investor a zhotoviteľ musia dodať v rámci kolaudačného konania rôzne dokumenty. Ak revízie budú bezproblémové, úrad vydá kolaudačné rozhodnutie. Herdics podotkol, že zástupca Združenia domových samospráv na mieste uviedol viacero námietok, ktoré chce doručiť písomne. ,,Len po posúdení jeho pripomienok sa môžeme k problematike vyjadriť," dodal predseda stavebného úradu.

Podobné problémy má aj projekt nového športového areálu v bratislavskej Rači, ktorý momentálne čaká na vydanie územného rozhodnutia. Investor, spoločnosť LBG aréna, upozorňuje, že napredovanie projektu často účelovo a obštrukciami zdržujú niektorí účastníci konania. ,,Umožňuje to však súčasné znenie zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a aj jeho novela," uviedla spoločnosť pre TASR. Vďaka výkladu tohto zákona sa podľa LBG aréna projektu intenzívne venujú aj známe "firmy", ktoré reprezentuje status - účastník konania. ,,Napríklad Združenie domových samospráv," podotkol investor s tým, že práve prístup takýchto účastníkov konania a v niektorých prípadoch nekonštruktívne jednanie deformujú časový plán, s ktorým bol projekt pripravovaný.

Bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik pre TASR uviedol, že s obštrukciou, ako popisujú investori, sa stretol v procese EIA na električkovú trať v Bratislave Šafárikovo námestie-Bosákova, ktorý sa robil ešte za jeho predchodcu. ,,Dotyčný pripomienkujúci bol fyzická osoba, ktorý sa prezentoval ako zástupca vlastníkov bytov. V mojom funkčnom období vo svojich námietkach išiel tak ďaleko, že písal do Bruselu, aby Európska komisia pozastavila financovanie rekonštrukcie Starého mosta, lebo neboli akceptované jeho pripomienky v rámci EIA (ktoré podľa nás s dotknutou stavbou priamo nesúviseli)," priblížil Ftáčnik. Komisia sa tým podľa jeho slov vážne zaoberala, ale nakoniec podnet zamietla. ,,Dotyčný pán sa určite ozve v súvislosti s procesom EIA na etapu Bosákova-Janíkov dvor," podotkol s tým, že s inými prípadmi podobného charakteru sa nestretol.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Dokumenty EIA,SEA