Preskočit na obsah

MŽP: SR podporuje ochranu opeľovačov aj ich komplexný monitoring

21.07 2021, TASR

Bratislava, 20. júla  Slovensko bude na neformálnej rade ministrov životného prostredia členských štátov Európskej únie (EÚ) požadovať analýzy vplyvov na hospodárstvo v súvislosti s obchodovaním s emisnými kvótami.

Podporuje tiež ochranu opeľovačov a na nich zameranú iniciatívu EÚ vrátane ich komplexného monitoringu. Informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Systém obchodovania s emisnými kvótami je oproti minulosti oveľa ambicióznejší. Počíta so znížením emisií skleníkových plynov z pôvodných mínus 43 percent na mínus 61 percent. Systém doteraz zahŕňal emisne najnáročnejšie priemyselné podniky. Od roku 2023 sa však má rozšíriť o námornú dopravu a od roku 2026 aj o sektor budov a cestnú dopravu.

,,Na ministerstve životného prostredia podporujeme ambiciózne klimatické ciele. Zároveň si však uvedomujeme, že každá krajina má odlišnú štartovaciu pozíciu. Preto podporujeme opatrenia, ktoré sú spravodlivé a férové aj k energeticky citlivejším krajinám," poznamenal štátny tajomník envirorezortu Juraj Smatana, ktorý sa na stretnutí za Slovensko zúčastnil. Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že pre Slovensko je dôležitou správou zvýšenie Modernizačného fondu o 2,5 percenta a rozšírenie jeho prioritných investícií o obnoviteľné zdroje pre výrobu tepla.

So zmenou klímy súvisí aj hrozba straty biodiverzity. MŽP preto považuje za dôležité prepojenie novej Stratégie EÚ pre adaptáciu na zmenu klímy a Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Ide najmä o včelu medonosnú, ktorá je najvýznamnejším opeľovačom a potrebuje krajinu s dostatkom pestrej potravy. ,,Pre nás je absolútne kľúčová úzka spolupráca s agrorezortom pri zabezpečení udržateľného poľnohospodárstva a zdravého životného prostredia," povedal Smatana.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Emisie Rezort MŽP SR