MŽP SR: O výrube mimo zastavaného územia obce by mali rozhodovať okresné úrady

05.11 2018, TASR

Bratislava, 4. novembra - Súhlas na výrub drevín mimo zastavaného územia obce by mali vydávať okresné úrady. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.


V súčasnosti udeľujú súhlas na výrub obce, ktoré však podľa ministerstva často nerešpektujú záujmy ochrany prírody. ,,Napríklad aj z kontrolných zistení prokuratúry vyplýva, že obce vo všeobecnosti pri vydávaní súhlasov na výrub drevín nedodržiavajú zákonné postupy a vydávajú rozhodnutia v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny," upozorňuje ministerstvo.

Problém nastáva najmä v územiach mimo zastavaných častí obce, kde podľa rezortu dochádza k rozsiahlym výrubom aj v chránených územiach a ich ochranných pásmach. Obce by však aj naďalej mali dostávať za výrub finančnú náhradu, ktorú môžu použiť na starostlivosť o dreviny vo svojom katastrálnom území.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP