Preskočit na obsah

MŽP pripravuje legislatívu o krajinnom plánovaní

18.03 2022, TASR

Bratislava 17. marca – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pripravuje zákon o krajinnom plánovaní. Má preväzovať viacero oblastí s dosahom na ochranu a tvorbu krajiny. Vyplýva to z predbežnej informácie zverejnenej na legislatívno-právnom portáli Slov-Lex.

,,V súčasnosti sa ukazuje, že problém ochrany a tvorby krajiny je nedostatočne v SR zabezpečovaný, napriek tomu, že pojem krajina používa stavebný zákon a najmä zákon o ochrane prírody a krajiny," konštatuje sa v materiáli. Ukazuje sa to následne pri riešení problémov, ktoré vznikajú pri rozvoji samospráv. Ako príklad uvádza MŽP Demänovskú dolinu či Štrbské pleso.

Existuje podľa materiálu mnoho odborných podkladov o území a nie sú využité pri príprave rozvojových dokumentov, najmä pri obstarávaní územnoplánovacej dokumentácie.

Vytvoriť by sa mal legislatívny rámec integrovaného manažmentu krajiny v súlade s Európskym dohovorom o krajine. Pripravovaný zákon o krajinnom plánovaní je v súlade s Plánom obnovy a odolnosti SR, tvrdí envirorezort.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP