Preskočit na obsah

MŽP: Pri práci na novele odpadového zákona nebolo možné vyhovieť všetkým

16.10 2017, TASR

Bratislava, 12. októbra - Nastavovanie odpadovej politiky na Slovensku je na začiatku. Z toho dôvodu je veľmi ťažko hodnotiť zákon po roku jeho platnosti. Nejde o slovenský vynález, ale systém, ktorý v Európe bežne a bezproblémovo funguje.


Píše sa v reakcii Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR na výzvu potravinárov smerujúcu poslancom Národnej rady SR, aby vrátili na dopracovanie novelu zákona o odpadoch.

Ako sa ďalej v stanovisku uvádza, envirorezort najväčší časový priestor venoval riešeniu a diskusiám práve pripomienkam zo strany potravinárov (SPPK). Výrobcovia vyjadrili počas prípravy nového zákona o odpadoch (č.79/2015 Z. z.) ochotu znášať náklady v rámci rozšírenej zodpovednosti výrobcov za svoje výrobky, ktoré uvádzajú na trh SR. Nová výška poplatkov do Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) sa navýšila o náklady, ktoré výrobcom reálne museli stúpnuť so zmenou systému nakladania s komunálnymi odpadmi v obciach. Oproti iným krajinám západnej Európy sú poplatky nižšie. Napriek kritikám zo strany výrobcov, množstvo vytriedeného komunálneho odpadu (papier, sklo, plasty) stále rastie.

Pri práci na novele odpadového zákona, ktorú majú na stole poslanci parlamentu, nebolo možné vyhovieť všetkým požiadavkám, nakoľko aj napríklad pripomienky potravinárov boli neraz protichodné. Avšak v miestach, kde to bolo možné sme im, samozrejme, vyhoveli. Príkladom sú Organizácie zodpovednosti výrobcov, v ktorých posilňujeme dozor nad hospodárením a prevádzkou zo strany výrobcov aj štátu. Čo bolo častou kritikou zo strany podnikateľov vrátane potravinárov. Píše sa v reakcii.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Legislatíva Odpady Rezort MŽP SR