MŽP: Pri pochybeniach v ochrane prírody nevylučuje vyvodenie právnych dôsledkov

11.02 2019, TASR

Bratislava, 8. februára - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR už informovalo okresné úrady na Slovensku o overovaní a zhodnotení dodržiavania zákona o ochrane krajiny a prírody. V prípade zistenia pochybení môže dôjsť aj k vyvodeniu právnej zodpovednosti.


Historicky najväčšie kontroly sa na pokyn ministra Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) začali vo februári tohto roka. ,,V prípade potvrdenia subjektívnych pochybení nie je vylúčené ani vyvodenie právnej zodpovednosti. Teda MŽP bude požadovať od rezortu vnútra voči zamestnancom okresných úradov, odborov starostlivosti o životné prostredie, aj disciplinárne konanie," informoval hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.

Kontroly podľa jeho slov nadväzujú aj na prijatie programu záchrany hlucháňa hôrneho. Ozrejmil, že od jeho zavedenia uplynulo viac ako trištvrte roka. Podľa vedenia envirorezortu je to dostatočný časový priestor, aby sa program prostredníctvom okresných úradov pretavil do konkrétnych krokov.

Ako informovalo MŽP, od roku 2017 vláda schválila 13 programov starostlivosti o chránené vtáčie územia. ,,V prvom polroku tohto roku poputuje na vládu ďalších päť, pričom štyri programy starostlivosti sa týkajú práve hlucháňa. V roku 2018 boli vypracované programy záchrany hlucháňa hôrneho, tetrova hoľniaka a sokola červenonohého," doplnil.

Kľúčové plošné riešenie ako posilniť ochranu prírody predstavuje podľa rezortu novela zákona o ochrane prírody, ktorá je v legislatívnom procese. Medzi najdôležitejšie oblasti, ktorým sa nová legislatíva venuje, je ochrana národných parkov Slovenska. Zmeny majú nastať aj v ochrane prírody mimo nich. Novela obmedzuje vykonávanie veľkoplošnej ťažby v chránených územiach a posilňuje právomoc štátnych orgánov ochrany prírody pri schvaľovaní programov starostlivosti o lesy tým, že sa bude vyžadovať ich súhlasné stanovisko.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Rezort MŽP SR