MŽP: Potenciálni investori spaľovní si najprv musia zrátať ekonomické parametre

09.01 2020, TASR

Bratislava, 8. januára - Investori, ktorí by na Slovensku chceli postaviť spaľovne, si musia najprv zrátať ekonomické parametre. Slovensko nemá ani veľké sídla, ktoré by produkovali stabilné a dostatočné množstvo nevytriediteľného odpadu. Pre TASR to priblížil hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák. Výstavba spaľovní naráža aj na nesúhlas obyvateľov.V celej Európskej únii sa v minulosti prehodnocovala podpora zariadení na energetické zhodnocovanie odpadu, čiže spaľovní, poznamenal Ferenčák. ,,Podľa hierarchie nakladania s odpadom je energetické zhodnocovanie druhým najhorším spôsobom nakladania s odpadom, suverénne najhorším je skládkovanie," povedal. Na základe toho nie je umožnené podporovať spaľovne odpadu z eurofondov.

,,Na Slovensku neplatí zákaz budovania zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov," uviedol Ferenčák. Spaľovne sú na Slovensku v Bratislave a v Košiciach. Zariadení na spoluspaľovanie odpadov je spolu päť. ,,Energetické zhodnocovanie odpadov je len časťou celého systému nakladania s odpadom, a teda má slúžiť ako doplnok pre celý systém," hovorí Ferenčák.

Envirorezort podľa jeho slov prijíma konkrétne opatrenia a podporuje projekty, aby bolo možné odpad čo najefektívnejšie triediť, recyklovať a obmedzovať tak aj skládkovanie.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady Rezort MŽP SR