Preskočit na obsah

MŽP: OÚ Liptovský Mikuláš posudzuje zhromaždenie odpadu z plošného testovania

10.12 2020, TASR

Bratislava, 10. decembra - Okresný úrad (OÚ) Liptovský Mikuláš v súčasnosti posudzuje, či sa biologický odpad z celoplošného testovania zhromažďuje v súlade s právnymi predpismi v oblasti odpadového hospodárstva. 

Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Ozbrojené sily SR uskladnili biologický odpad z testovania v priestoroch vojenského objektu Mokraď, okres Liptovský Mikuláš.

Na zhromaždenie nebezpečného odpadu nad jednu tonu požiadala Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku o udelenie súhlasu okresný úrad. Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) avizoval, že postup ministerstva obrany a armády pri nakladaní s biologickým odpadom nechá preveriť. Odbor komunikácie tvrdí, že pokiaľ nebude ukončené posudzovanie zo strany OÚ, ministerstvo nebude situáciu komentovať.

Nezaradený poslanec parlamentu Richard Raši v súvislosti s uskladnením nebezpečného odpadu hovorí, že ho nie je možné uskladňovať ako bežný. Tvrdí, že ide o infekčný zdravotnícky odpad, na ktorého likvidáciu sa vzťahuje vyhláška ministerstva zdravotníctva. Zároveň Raši podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s nakladaním a uskladnením biologického odpadu po plošnom testovaní.

Odpad nepochádza zo zdravotníckych zariadení, ale z účelovo zriadených odberových miest, ktoré neboli kvalifikované ako zdravotnícke zariadenia, priblížil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Podotkol, že preto sa na nich vzťahuje zákon o odpadoch a súvisiaca vyhláška.

Ministerstvo obrany deklarovalo, že pri skladovaní biologického odpadu z celoplošného testovania postupuje zodpovedne, bezpečne a v súlade s požiadavkami na zhromažďovanie nebezpečného odpadu. Odpad môže byť takto zhromažďovaný po dobu jedného roka.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Koronavírus Odpady