Preskočit na obsah

Odborníci zo ŠOP neboli prizvaní na miesto, kde medveď napadol lesníka

10.05 2022, TASR

Bratislava 9. mája – Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR nebol prizvaný na miesto v katastri Očovej, kde medveď napadol človeka. Envirorezort opätovne apeluje na záchranné zložky, ktoré sú k takýmto prípadom privolané, aby kontaktovali aj zásahový tím. 

,,Bez ich urýchleného zásahu a odborného preskúmania lokality je pravdepodobnosť dolapenia šelmy, ktorá napadne človeka, takmer nulová," konštatuje rezort.

Zásahový tím pre medveďa hnedého bol v pondelok predpoludním informovaný o prípade napadnutia človeka medveďom. Na miesto napadnutia však nebol prizvaný, poukazuje MŽP. ,,Odborníci tímu preto kontaktovali poškodeného lesníka, ktorý potvrdil, že k útoku došlo v prirodzenom biotope medveďa hnedého," približuje.

Envirorezort opätovne vyzýva návštevníkov lesov, aby nepodceňovali riziko stretu s medveďom a pohybovali sa iba po vyznačených chodníkoch.

Pripomína, že zásahový tím zabezpečuje starostlivosť o populáciu medveďa a monitoruje synantropných medveďov. V prípade potreby za presne stanovených podmienok môže pristúpiť aj k vylúčeniu konkrétneho jedinca z populácie. Zásahový tím považuje za dôležitú aj priamu komunikáciu so zranenými osobami a vypočutie svedkov udalostí. ,,Takto získané informácie sú potrebné na mapovanie situácie a správania jedincov," konštatuje MŽP.

V prípade, že ľudia zaregistrujú medveďa v blízkosti ľudských obydlí, majú to ohlásiť na tiesňové linky 158, 112, 159 alebo zásahovému tímu ŠOP SR na čísle +421 903 201 879.

V okolí obce Očová vo Zvolenskom okrese v pondelok predpoludním napadla 33-ročného lesníka medvedica. Medvedica bola na mieste aj s troma minuloročnými mláďatami. Na horára zaútočila odzadu. Muž nemá vážne zranenia, informovali Lesy SR.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody